Ahmet Uluçay'ın filmi ölümünden 10 yıl sonra tamamlanacak

Ahmet Uluçay'ın ölümü nedeniyle tamamlanamayan 'Bozkırda Deniz Kabuğu', 10 yıl sonra izleyiciyle buluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yıl sinemaya maddi destek verdiği 25 film arasında 'Bozkırda Deniz Kabuğu' da yer alıyor.

Ahmet Uluçay'ın filmi ölümünden 10 yıl sonra tamamlanacak

Ahmet Uluçay... 
Geçimini kamyon muavinliği ve inşaatlarda çalışarak kazanan, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde yaşayan biriydi.

Çocukluk yıllarında köylerine gelen seyyar bir sinemacı aracılığıyla tanıştığı sinemaya büyük ilgi duydu. 
Arkadaşlarıyla yaptığı derme çatma makineyle bir Tepecik'teki ahırda film gösterimleri düzenledi. 
38 yaşındayken arkadaşları İsmail Mutlu ve Şerif Akarsu ile birlikte Almanya'da yaşayan bir hemşerilerinden kamera satın alıp ilk kısa filmlerini çektiler.

Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu'nu kuran Ahmet Uluçay, ödüller kazanan birkaç kısa filmden sonra çocukluk yıllarında sinemacı olma çabasını senaryo haline getirip ilk uzun metrajlı filmi 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ı 2001'de çekti.  
'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', 2004'te gösterime girdi ve SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) tarafından 'En İyi Yönetmen', 'En İyi Senaryo' ve 'En İyi Film' ödülüne layık görüldü.

'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', aynı zamanda İstanbul Film Festivali'nde 'En İyi Film', Ankara Uluslararası Film Festivali'nde 'Umut Veren Sanatçı', Karadeniz Film Festivali'nde 'En İyi Yönetmen', 'En İyi Film', Uluslararası Selanik Film Festivali'nde 'Özel Mansiyon', Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nde 'En İyi Film', Uluslararası San Sebastian Film Festivali'nde 'Jüri Özel Ödülü'nü de kazandı.

'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', bunların yanı sıra New York'taki TriBeCa Film Festivali çerçevesinde 2005'de ABD'de de izleyiciyle buluştu. 
Ahmet Uluçay'ın bir projesi daha vardı; yapımcı Ahmet Tarık Güven, 'Bozkırda Deniz Kabuğu'nu tamamlamak için kolları sıvadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Sinema Destekleme Kurulu'nun maddi destek verdiği 25 film arasında 'Bozkırda Deniz Kabuğu' da yer aldı. 
Böylelikle Ahmet Uluçay'ın yarım kalan 'Bozkırda Deniz Kabuğu', Ahmet Tarık Güven'in girişimiyle 10 yıl sonra izleyiciyle buluşacak. 
Filmin başrol oyuncuları ve yönetmeni önümüzdeki günlerde Ahmet Tarık Güven tarafından açıklanacak. 

Kaynak: Habertürk

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar 23:00
YORUM EKLE

banner19

banner36