Ahmet Turgut: Beklemezsek anlayamayız

Yazar senarist Ahmet Turgut, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yaptığı konuşmada dinleyicilerini bir ufuk turuna çıkardı.

Ahmet Turgut: Beklemezsek anlayamayız

“Beklemezsek anlayamayız” diyen Turgut, “Bir idrak krizi içindeyiz. Kur’an-ı Kerim Âdem Aleyhisselam’a Esma-ül Hüsna’yı tâlim etmiştir. Beşeriyet donanımı, kelime terakkisi dediğimiz o yazılımı da kullanıyor. Anlamamız için beklememiz gerekiyor. Meselâ ‘understand’ kelimesi. Stand, beklemek demek. Âlimlerimiz bunu, anlayabilmemiz için beklememiz gerekiyor, şeklinde yorumlamış. Beklemezsek anlayamayız.”

Alfabenin dilimizi karşılayamadığına dikkat çeken Ahmet Turgut bu konuda şunları söyledi:  “Türkçede icat edilen ‘anlamak’ kelimesinde beklemeye dair bir mana yok. Harf inkılabından sonra Arap alfabesi değiştirilirken ‘Dilimizi bu alfabe karşılamıyor.’ denmişti. Doğru ama yeni gelen Latin alfabesi de karşılamıyor. Misâl: Niçin kelimesi. Sonda yazılan n harfi nazalnun (n) harfidir. Ama biz Latince yazılınca iki n harfini de aynı zannediyoruz.”

Kadir gecesi okuyanın inşa edildiği gündür

Mübarek geceler üzerinde de duran Ahmet Turgut, konuşmasının ilerleyen bölümünde şu görüşlere yer verdi: “Kadir Gecesi, okuyan insanın inşa edildiği gündür. Peygamber Efendimiz (sav) kendisine ‘Oku’ denildiğinde ‘Bilmiyorum’ dedi. Bilmiyorum, öğrenmek istiyorum demektir. Sen okursan Rabbin ikram edecek. Efendimiz (sav) kendi sadrını okuyor. Âyette diyor ki: ‘Elem neşrah leke sadrek.’ Tahayyül etmek istemezsek Efendimiz’in (sav) okumasından gerçek okumanın mahiyetini anlarız. Efendimiz Aleyhisselam evvelce hiçbir kitap tilâvet etmedi. Tilâvet, dersini aldığın şeyi söylemektir. Okumak da şu değildir: Meydan okumak, bedduâ okumak ve İstiklâl Marşı okumak. Efendimizin bize okumaktan kastettiği şey, ‘kitabı’ yani kâinatı okumaktır.”

Kalbin önemi

Esma talimi üzerinde duran AhmetTurgut, Hazret-i Âdem’den son Peygambere kadar gelen talim üzerinde de durdu. Aşk, akıl ve ötesini anlayabilmek için kalbin devrede olması gerektiğini ifade eden yazar, “Akıl ve aşk bir meskende buluşacak buna biz ‘kalp’ diyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı. Dinleyiciler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen sohbetin ardından Ahmet Turgut, sorulara cevap verdi. Çekilen hatıra fotoğraflarından sonra program sona erdi.

Yayın Tarihi: 07 Mayıs 2019 Salı 23:00
YORUM EKLE

banner19

banner36