Ahmet Şişman vefat etti

Ensar Vakfı eski başkanı, kültür hayatımızın önemli isimlerinden Ahmet Şişman bu sabah Hakkın rahmetine kavuştu

Ahmet Şişman vefat etti
Ensar Vakfı eski Başkanı Ahmet Şişman bugün sabaha karşı beş sularında ebediyete intikal etti.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapmış olan Ahmet Şişman'ın cenazesi pazar öğle namazı sonrası Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Dünyabizim ailemizden Saliha Şişman'ın babası merhum Ahmet Ağabey Dünyabizim ekibi ile çeşitli istişare toplantılarında da bulunmuştu. Onun hizmetleri devam eden hizmetlerden... Hayırlı bir nesil yetiştirme derdinde oldu hep. Üzerimizde çok hakkı var. Okuduklarımızın, öğrendiklerimizin bir çoğunu onun kurduğu dergilerden, onun kurduğu yayınevlerinin çıkardığı kitaplardan okuduk, okuyoruz, okuyacağız.

O bizim için her hangi biri, her hangi bir hizmet adamı değil. O önemli hareketleri başlatmış, adımları atmış, yaptıklarının önemi gittikçe daha artacak bir büyüğümüz.

Kızı Saliha'dan babasını anlatan bir yazı yazmasını istemiştim aylar önce. Babasının doğum gününde yayınlamak istemiştik. Olmadı. Amel defteri kapanmayan bu güzel insanı anlatmak kolay değil.

Ailesine ve fikir ailesine sabr ı cemil diliyoruz. Mekanı Cennet olsun. En güzel köşkler onun olsun. Başımız sağ olsun.

Asım Gültekin haber verdi

 

Ahmet Şişman, 1952 yılında Gerede'de doğdu. 1958 yılında Ankara Yahya Galip Kargı İlkokulu'nu bitirdi. 1971 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu.

1971-1975 yılları arasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü tamamladı. 1975 yılında Düşünce Yayınları'nın ve Düşünce Dergisi'nin Kuruculuğunu yaptı.

1976 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. Akabinde İstanbul Yüksek Enstitüsü Derneği Başkanlığı yaptı.

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Yüksek Lisans yaptı. Yine aynı yıl İstanbul Davutpaşa Lisesi'nde Din Dersi öğretmenliği görevinde bulundu.

1979-1984 yıllarında Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde kadrolu öğretmenlik yaptı. Yine aynı yıllar Gelsenkirchen şehrinin ilk seçilmiş yabancı temsilcisi oldu.

1984'de yurda dönen Ahmet Şişman, ticaret yapmaya başladı.  1984 yılında İnsan Yayınlarının kuruculuğunu yaptı.

1989 yılında İz Yayıncılığı kurdu.

1990-2011 yıllarında Ensar Vakfı Genel Başkanlığı yaptı.

İzlenim, İktisat ve İş Dünyası, Bilgi ve Hikmet, Yönelişler gibi çok önemli dergilerin çıkarılmasında himmetleri oldu. 

1994 yılında Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı (TGTV)'nın kurucu üyeliği ve genel sekreterliğini yaptı.

1994 yılından sonra Yeni Şafak Gazetesi'nin sahipliğini yaptı.

1997-2000 yıllarında TGTV Genel Başkanlığı yaptı.

1998 yılında 28 Şubat'a karşı yapılan ilk sivil toplantı olan Demokrasi Kurultayını büyük bir kitleye ulaşarak gerçekleştirdi.

2002 yılında Değerler Eğitimi Merkezini kurdu.

2005 yılında İslam Dünyası Sivil Toplum Örgütleri Birliği (İDSB)'ni kurdu.

Yine 2005 yılında Filistin Platformu Üyeliği, Sivil Dayanışma Platformu Üyeliği, 2010 Kuran 1400 Platformu Sözcülüğü, Geredeliler Birliği İstişare Kurulu Başkanlığı, Ankara GERKAV Kurucu Üyeliği, Bolulular Platformu kurucu Üyeliği'ni yaptı.

2009 yılında T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclisine 1. sıradan aday gösterilerek seçildi.

Aynı yıl Türkiye Orman Ürünleri İmalat ve İthalatçılar Derneği (TORİD) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Önder ve İHH İstişare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Yayınlanmış eserleri: 'Kur'an da Zulüm Kavramı, Öfkenin Sonbaharı, Hasaneyn Heykel'den tercüme, Almancadan.' Ayrıca MTTB Dergisi, Düşünce Dergisi, Tohum Dergisi, İzlenim Dergisi, DEM Dergi'de çeşitli yazıları yayımlandı.

 

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2011 Cumartesi 11:40 Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2011, 21:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
A Sabit
A Sabit - 12 yıl Önce

İnna lillaah ve inna ileyna raciun...

Allah rahmet eylesin...

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 12 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. ne mutlu geride güzel işler bırakanlara..

İBRAHİM ERYİĞİT
İBRAHİM ERYİĞİT - 12 yıl Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN, ÖBÜR DÜNYADAKİ MEKANINI CENNET KILSIN. TANIDIĞIM GÜZEL İNSANLARDAN BİRİYDİ.
BU DÜNYADAKİ YAPTIĞI GÜZEL EYLEMLER SAYMAKLA ANLATILAMAZ. ALLAH ONDAN RAZI OLSUN. RUHUMUZDAN BİR PARÇA DAHA HİCRET ETTİ AHİRETE. BÖYLE BÖYLE BİZ DE YAKLAŞIYORUZ AHİRETE ADIM ADIM. ALLAH EYLEMLERİMİZİ GÜZEL KILSIN.

Hatice kinik
Hatice kinik - 12 yıl Önce

Ensar vakfinin ogrencilikten itibaren uzerimizde emegi buyuktur,ne mutlu amel defteri kapanmayacaklara...Rabbim rahmet etsin.Sayin nazife ve fatma sisman 'a ve sisman ailesine Allahtan sabr-i cemil niyaz edermerhuma Allahtan rahmet dilerim

n.ertuğrul
n.ertuğrul - 12 yıl Önce

90 lı yılları İstanbul Üniversitesinin yasakçı ve baskıcı günlerini müslüman olarak yaşamaya çalışan öğrencilerin uğrak yeri, sığınağıydı Ensar vakfı...
Rabbim ardında güzel işler, güzel insanlar bırakanlara Rahmetiyle muamele etsin...

banner19

banner36