Ahmet Kekeç Edebiyat Akşamları'nda

Edebiyat Akşamları’nın ilki Star Gazetesi köşe yazarı Ahmet Kekeç’in katılımıyla 31 Ekim 2012 Çarşamba günü akşamı gerçekleştirilecek.

Ahmet Kekeç Edebiyat Akşamları'nda

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından düzenlenen Edebiyat Akşamları’nın ilki 31 Ekim 2012 Çarşamba günü akşamı gerçekleştirilecek.

Saat 19.30’da İbrahim Paşa (Mahkeme Hamamı) Kültür Merkezi’nde söyleşi formunda düzenlenecek olan Edebiyat Akşamları’na edebiyatçı yazar ve Star Gazetesi köşe yazarı Ahmet Kekeç katılacak.

Her ay bir edebiyatçı yazar

Düzenlediği etkinliklerle kültür ve sanatın yerel ve ulusal platformlarda öncü bir haline gelen Bursa Kültür AŞ’nin, ilkini bu ay gerçekleştireceği Edebiyat Akşamları, bundan sonraki aylarda da kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza mührünü vurmuş isimleri misafir edecek.

Hazırlık ve sunumunu şair ve yazar Cevat Akkanat’ın yaptığı Edebiyat Akşamları, her ayın son Çarşamba günü akşamı İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde edebiyatseverlerin ilgisine sunulacak

İbrahim Paşa Kültür Merkezi’ni tanıyalım

Edebiyat Akşamları etkinliğinin yapılacağı İbrahim Paşa Kültür Merkezi, halk arasında Mahkeme Hamamı olarak da biliniyor ve Bursa’nın şehir merkezi olan Heykel’de, Bursa Anadolu Kız Lisesi yanında bulunuyor.

Vakfiyesinden öğrenildiğine göre; Çandarlı İbrahim Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından 1421 tarihinde yaptırılmıştır.

Eser Osmanlı mimarisindeki çifte hamam grubundan olup, kubbeli mekânlarının yanı sıra iç içe eyvanlar da uygulanmıştır.

Taş ve tuğladan yapılmış olan hamam, vakıf kayıtlarından öğrenildiğine göre 1490, 1593 yıllarında onarılmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması projeleri kapsamında restore edilerek geçtiğimiz ay tekrar şehre kazandırılan tarihi Mahkeme Hamamı’nın büyük bir bölümü kültür merkezi olarak işlevselleştirilmiştir.

 

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2012, 01:16
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
İncila Güneş
İncila Güneş - 7 yıl Önce

Sıcağı sıcağına belirtmek istiyorum, iyi bir program oldu. Gerek sunumu yapan arkadaş, gerekse yazar Ahmet Kekeç, yüksek bir ritim tutturdular. Devamını dileriz. Bursa Kültür AŞ'ye de teşekkürler.

banner19

banner13