Ahmet Kabaklı anıldı

Ahmet Kabaklı 12 Şubat'ta Türk Edebiyatı Vakfı'nda anıldı.

Ahmet Kabaklı anıldı

Öğretmen, gazeteci ve yazar Ahmet Kabaklı, vefatının 15. yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, kurucusu olduğu Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Edebiyatı dergisi binasında 10 Şubat 2016 tarihinde düzenlenen sohbetle anıldı.

Hayattayken yine kendisinin başlattığı ve günümüze kadar aksatılmadan sürdürülen Türk Edebiyatı Vakfı Çarşamba Sohbetleri'nin konusu bu kez Ahmet Kabaklı idi. Merhumun rûhuna fâtihâ okunarak başlanan sohbette kalabalık bir izleyici topluluğuna hitap eden konuşmacılar Turgut Güler, Gazi Altun ve M.Mehdi Ergüzel'in ortak yanı, vaktiyle öğrenim gördükleri Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'nda Ahmet Kabaklı'nın öğrencisi olmalarıydı. Birçok ortak hâtırânın paylaşıldığı sohbet sırasında toplantı salonunda duygusal anlar yaşandı.

Öğretmen -öğrenci ilişkisinin, ilerleyen yıllarda zaman zaman mesai ve yol arkadaşlığına da dönüştüğünü ifâde eden konuşmacılar, Kabaklı'nın, kıymetli eserlerinin yanında, bulunduğu her mekânı bilgisi, insan sevgisi, hoşgörüsü ve erdemli tavrıyla aydınlatan gerçek bir münevver ve önemli bir Türk büyüğü olduğunu belirttiler.

 

Şâdi Kocabaş haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Şubat 2016 Cumartesi 10:55 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 10:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
AKIN TÜRKAY
AKIN TÜRKAY - 5 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. Büyük bir Türk aydınıydı. Örnek alınması gereken bir değerimiz.

Faruk Sami Başaran
Faruk Sami Başaran - 5 yıl Önce

Büyük bir aydındı...Türk edebiyatı ve tarihine verdiği çalışmaları çok önemliydi.Allah rahmet eylesin.

banner26