Ahlâk tekvînî mi, itibârî mi?

“İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi” kapsamında 2 Ekim Çarşamba günü Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, ahlâkın temellerini ele alacak.

Ahlâk tekvînî mi, itibârî mi?

İLEM (İlmî Etüdler Derneği) ve İLKE (İlim Kültür Eğitim Derneği) ortaklığında yürütülen “İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi” kapsamında “Ahlâkın Temeli”ni sorgulayan bir konuşma dizisi başladı.

İlki 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Tahsin Görgün tarafından gerçekleştirilen dizi, 2 Ekim Çarşamba 18.00’de İSAM Konferans Salonu’nda Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümünden Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun yapacağı “Ahlâk Tekvînî mi, İtibârî mi?” başlıklı konuşmayla devam ediyor.

Ahlâkın temellerinin ele alınacağı bu sunumda, ahlâkın tekvînî mi itibârî mi olduğu sorusu etrafında değerler ontolojisi yapılmaya çalışılacak. Dile getirilen sorun çerçevesinde öncelikli olarak düşünce tarihinde ortaya çıkan beş temel yaklaşım ele alınacak. Değerlerin kaynağı hakkındaki görüşlerin irdelenmesinin ardından bu konuşmanın ana iddiasını oluşturan “Temel dinî ve ahlâkî yargıların kevnî/tekvinî yargılar olup, belli bir nesnelliğe sahip bulunduğunu fakat bunun tabiî/doğal değil, tarihî olduğu” hususu bilim felsefesi ve dil alanından verilecek örneklerle temellendirilecek. Bunun sonucunda doğa bilimlerindeki gibi, mahsûs ve makûlun terkibinden ortaya çıkan bilgi ya da dildeki gibi keyfî ve itibârî bir inşâ olmasına karşın, bir nesnelliğe ve subûtiyete sahip bir yapının; dinî ya da ahlâkî değerler için de olanaklı olup olmadığı soruşturulacak.

“Ahlâkın Temeli Üzerine Konuşmalar” dizisi Ekrem Demirli, Hakan Poyraz, Cafer Sadık Yaran, Zeynep Direk, Ömer Türker’in yapacağı sunumlarla devam edecektir.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2013, 00:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13