banner17

Ahlat'taki Selçuklu Mezarlığı'nda Çalışmalar Devam Ediyor

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki çalışmalarda 700 şahide ve sanduka kitabesi kayıt altına alındı.

Ahlat'taki Selçuklu Mezarlığı'nda Çalışmalar Devam Ediyor

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki 700 şahide ve sanduka kitabesi çözümlenerek arşive kaydedildi.

Selçuklu Meydan Mezarlığı Kazı Başkan Yardımcısı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz, Ahlat'ın jeopolitik yapısı açısından önemli olduğunu söyledi ve buranın İslam dünyasının en büyük mezarlığı olduğunu ifade etti: "Kültür Bakanlığının isteğiyle 2010 yılından itibaren Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında çalışmalarımız devam ediyor. 2011 yılından itibaren yapılan çalışmalarda yaklaşık 700 mezar taşına zemin blokajı, kilit taşı ve sağlamlaştırma yönünden müdahale ettik. Yaklaşık 70 kırık taşı son 2 yılda ayağa kaldırdık. Şu an ot temizliği, kazı ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaların yanında kitabelerin okunması ve yayına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

700 taşın kitabeleri okundu. Arapça metinleriyle arşivimize kaydettik. Bunların Türkçe transkripsiyonları gerçekleştirildi. Bunlardan bir kısmını levhalaştırarak mezar taşının yanında bıraktık. Bu sayede mezar taşı üzerinde neler yazdığını ziyaretçilerimiz de okuyabiliyor.

Çalışmalar kapsamında 550 şahidenin çizimi yapılarak arşivlenmiştir. 25 mezar taşına bilezik taşı yapılmıştır. Öte yandan mezarlık içerisinde 110 bin metrekarelik alanda jeofizik ve jeoradar çalışması yapılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 14:50
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20