Ahlat "Kubbet-ül İslam" ruhuyla turizme kazandırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği, "Alparslan Çadır Oteli"nin de içinde bulunduğu "Tarihi Kentsel Tasarım Projesi" Bitlis Ahlat'ın çehresini değiştirecek.

Ahlat "Kubbet-ül İslam" ruhuyla turizme kazandırılıyor

Bitlis'in Ahlat ilçesi, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi'nin geçen yıl hazırladığı proje kapsamında yapılacak düzenlemelerle yeniden dizayn edilecek. Ahlat, yeni yüzüyle bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan, dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olma özelliğine sahip Selçuklu Meydan Mezarlığı, kümbet ve camileriyle kadim tarihe ışık tutan Ahlat, Kubbet-ül İslam (İslamiyet'in kubbeleri) ruhuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek turizme kazandırılacak.Geçmişten bugüne ulaşan eserlerin öncelikle korunmasını sağlamak, çağdaş tasarımlarla dizayn edilen mekanlar oluşturmak, turizmi destekleyecek tasarımlar üreterek bölge ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan projeyle nitelikli nüfus göçünün de engellenmesi hedefleniyor. 

Ahlat, tarihi kaynaklarda, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Zaferi'nde Sultan Alparslan'ın karargahını kurduğu yer olarak geçiyor. Ahlat'ın Türk-İslam tarihinin önemli merkezleri arasında sayılmasının nedenleri şöyle sıralanıyor: "24 Oğuz boyunun Anadolu'ya yayılması, Ertuğrul Gazi'nin doğduğu yer olduğundan Osmanlı Devleti'nde 'Ata şehir' diye anılması, yetiştirdiği mimar ve zanaatkarlarca ününü tüm dünyaya duyurarak ilk meslek odası niteliği taşıyan ahi teşkilatının kurulduğu şehir olması, 13. ve 14. yüzyıllarda yetiştirdiği ilim, din, kültür ve sanat adamları, mutasavvıf ve zahitleri ile "Kubbet'ül-İslam" unvanını alması." DAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin hazırladığı "Ahlat Tarihi Kentsel Tasarım Projesi", kümbetler aksı ve çevresi, Ahlat Sahil Kalesi ve çevresi, harabe şehir ve çevresi gibi 3 bölümden oluşan 755 bin 750 metrekare alanı kapsıyor. 

Kümbetler aksı bölümünün yaklaşık 213 bin 750 metrekarelik çalışma alanı bulunuyor. Bu alanda, çifte hamam üzeri arkeolojik örtü elamanı ve çevresinde kır kahvesi, Sultan Alparslan'ın ordusuyla hareket ettiği 1071 karargahı olarak adlandırılan "Alparslan otağı" yer alıyor.  Ayrıca, karargah girişinde Tuğrul Bey'in türbesi gerçek ölçülerinde yerleştirilmiş sergi alanı, en ünlü 5 zanaatkar ve mimarın eserlerinin minyatürünün sergileneceği "Minia Ahlat" alanı, 50 yataklı Kervansaray Oteli, rekreasyon düzenlemeleri, rölyef duvarları, ticari amaçlı bedesten yapıları bulunuyor.  Bahri Ahlat Kalesi ve çevresi 342 bin metrekarelik çalışma alanına sahip. Alanın bulunduğu kale ile Ağrı-Bitlis karayolu arasında kalan bölgede meydan düzenlemesi ve geleneksel atlı Türk sporlarının icra edileceği yerler oluşturacak. Ayrıca Çeşm-i Cihan Meydanı düzenlemesinin merkezinde de 24 Oğuz boyunu simgeleyen ve bu boyların damgalarının işlendiği, içinde 24 armatürden oluşan havuzlu bir çeşmenin bulunduğu anıt tasarlandı.

Aynı zamanda bahçelerin çevresine Hazreti Ömer döneminde Ahlat'ın fethi sırasında şehit olan sahabeleri temsilen yıldız formlu 120 aydınlatma elemanı yerleştirilecek. Kale iniş yolunda da bölgede tespit edilen geometrik motiflerin anlatıldığı ve kurgularının nasıl yapılacağının kısa seminerlerle öğretilebileceği Geometri Müzesi bulunacak. Selçuklu mezarlığının ana girişi olarak kullanılan eski müze girişinin tamamı yine 24 Oğuz boyunu temsilen 24 dikmesi bulunan ve geometrik desenden oluşturulmuş özel bir örtüyle yeniden dizayn edilecek.

Projede, Kubbet-ül İslam bahçeleri ve Alparslan Çadır Oteli şeklindeki tasarımların yer aldığını vurgulayan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir: "Tarihi eserlerle yapacağımız revizyonlarla geçmişi bugüne getirip şarkın temelinde milletlerin olduğunu, herkesin bir arada yaşadığını, bunun tek kaynaştırıcı harcının İslam dini olduğunu zikretmek için bunu gündeme getiriyoruz. Ahlat bizim için çok önemli bir yer. Bu nedenle Ahlat'ı geçmişten bugüne getirerek yaşatmak istiyoruz" dedi.

Yayın Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36