Afrodisyas Antik Kenti'nde hedef 300 bin ziyaretçi

Afrodisyas Antik Kenti, aşkın ve güzelliğin tanrıçası olarak bilinen Afrodit'e adanmış kentler arasında en bilineni. Aydın'da bulunan antik kentte, bu yıl ziyaretçi sayısında rekor bekleniyor.

Afrodisyas Antik Kenti'nde hedef 300 bin ziyaretçi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve geçen yıl 150 bin ziyaretçi ağırlayan Aydın'ın Karacasu ilçesindeki Afrodisyas Antik Kenti'nde, bu yıl yüzde 100'lük bir turist artışı bekleniyor.

Antik kentte kazılar ilk olarak 1904 yılında yabancı arkeologlarca başlatıldı. En kapsamlı çalışmalar ise 1961-1990 yıllarında, Prof. Dr. Kenan Erim öncülüğünde yapıldı. Kazılar, Erim'in vefatının ardından Oxford Üniversitesinden Prof. Roland R.R. Smith başkanlığında devam ediyor.

En iyi heykeltıraşlık merkezlerinden biri 

Antik çağda aşkın ve güzelliğin tanrıçası olarak tanımlanan Afrodit'e adanmış kentler arasında en bilineni olan Afrodisyas Antik Kenti, Roma döneminin en iyi heykeltıraşlık merkezlerinden biri olması bakımından dikkat çekiyor.

Kazılardan çıkarılan devasa heykel ve kabartmaları, hala ayakta olan kent yapılarıyla her yıl çok sayıda tarih meraklılarını ve sanatseverleri ağırlıyor.

Özellikle Roma döneminin ihtişamını yansıtan dev şehir havuzu, Tetrapylon kapısı, Sebasteion tapınağı, stadyum, antik tiyatro, hamam gibi yapılar ziyaretçilerini adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

22 antik kentten en önemlisi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Afrodisyas'ın şehirdeki 22 antik kentten en önemlilerinin başında geldiğini, buraya gelen ziyaretçi sayısının da son yıllarda artış gösterdiğini belirtti.

Geçen yıl yaklaşık 150 bin kişinin burayı ziyaret ettiğini söyleyen Yılmaz, "Son 3 yılda ciddi bir artış var. Her yıl artarak devam ediyor. Afrodisyas'ın özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olmasıyla turist sayısı hızla artış gösterdi. Bu yıl rekor kırarak yaklaşık 300 bin ziyaretçiyi ağırlayacağımızı düşünüyorum" dedi.

"Bu iş ziyaretçi olması için yapılıyor"

Kazı Başkanı Prof. Roland R.R. Smith ise, ziyaretçi sayısının artmasının kendilerini sevindirdiğini, en önemli şeyin yaptıkları işin ziyaretçiler tarafından beğenilmesi olduğunu anlattı.

"Yaptığımız bu iş, kimse bakmazsa, gelmezse anlamsız kalıyor. Bu iş ziyaretçi olması için yapılıyor. Biz yaptığımız bütün konservasyon ve restorasyon çalışmalarını yoğun turist alacak şekilde planlayarak yapıyoruz. Bütün duvar ve zeminlerin sağlamlığı birkaç bin ziyaretçiyi kaldıracak şekilde kuvvetli olacak şekilde yapıyoruz."

"Burası bambaşka ve etkileyici"

Ziyaretçilerden Polonyalı Julianna Laczkowska ise, Türkiye'ye ilk kez geldiğini, doğasını ve havasını çok sevdiğini anlattı. 

Laczkowska, "Efes ve Bergama’ya da gittik hepsi de çok güzeldi ama burası bambaşka ve etkileyici. Bu zamana kadar en iyi yer benim için burasıydı" dedi.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 29 Temmuz 2019 Pazartesi 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26