Adil Sarmusak tecrübelerini anlatacak

Ustalarla sohbet toplantısının 3'üncüsü Adil Sarmusak'la 11 Temmuz Çarşamba yapılacak.

Adil Sarmusak tecrübelerini anlatacak

Yayıncıların, sektörün önde gelen temsilcilerinin, sivil toplum gönüllülerinin, basının ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği sohbet toplantıları, katılımcılardan gelen talep doğrultusunda devam ediyor. Bu çalışmayla Türkiye'de yayıncılık sektörünün serüvenini kaleme almayı; geçmiş tecrübeleri, hatıraları, tanıklıkları ve birikimleri derleyip kayda geçirmeyi hedefleyen Basın Yayın Birliği, Ustalarla Sohbet Toplantısı"nın üçüncüsünü Sahaflar Kitabevi'nin kurucusu Adil Sarmusak'la gerçekleştiriyor. Daha önceki iki sohbet toplantısında İnsan Kitap'tan İlhan Akıncı ve Damla Yayınları'nda Mehmet Doğru tecrübelerini paylaşmıştı.

Adil Sarmusak'la sohbet 11 Temmuz 2012 Çarşamba günü, saat 18.00'de İnsan Kitap'ın İstiklal Caddesi'ndeki mekânında gerçekleşecek.

Yer: İnsan Kitap /İstiklal Cad. No: 96, Taksim, Beyoğlu, İstanbul (Galatasaray Lisesi Karşısı)

Adil Sarmusak Kimdir?

27 Aralık 1939’da Trabzon’un Of İlçesi, Dereyurt Köyü’nde dünyaya geldi. 6 yaşında Kuran eğitimine başladı. 1956’da icazet alarak Babaeski’de imamlık görevine getirildi. Rize ve Edirne’nin köylerinde imamlık vazifesini sürdürdü. 1961’de evlendi ve hemen ardından askere gitti. Askerlik esnasında da Manisa Akhisar ve İstanbul Eyüp’te imamlık yaptı. 1964’te terhis oldu ve o dönem Türkiye’de imamlık mesleğinin şartlarından rahatsız olarak Almanya’ya gitti. İnşaat işlerinde çalıştı ve kısa sürede Almanca öğrendi. Adil Sarmusak’ın Almanca öğrenmesi ve imamlık geçmişi Almanya’daki Türkler arasında onu özel bir yere taşıdı. 1975’e kadar Almanya’da çalışan Sarmusak, bu ülkede yaşayan gurbetçilerin dini hayatlarını sürdürmeleri ve inançlarını devam ettirebilmeleri için çok sayıda mescit yaptırdı, cemaat oluşturulmasına öncülük etti, imamlık vazifesini gönüllü olarak sürdürdü. Sarmusak Almanya'da 17 farklı dernek kurarak bir nevi oradaki Türk toplumunun kanaat önderi haline geldi. 1976 başında Türkiye’ye dönen ve Beşiktaş’ta inşaat işlerine devam eden Sarmusak 1980 – 1988 arasında Libya’ya giderek müteahhitlik yaptı.

Medrese çıkışlı olması nedeniyle kitaba ve dini eserlere oldukça aşina olan ve okumanın öneminin bilincine varan Adil Sarmusak, Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’na öteden beri gönül vermişti. Çarşıya ilk gençlik yıllarından beri gidip gelen, oradaki yeni – eski yayınları takip eden ve yayıncılarla sıkı dostluklar geliştiren Sarmusak 1982 yılında Sahhaflar Çarşısı 26 numaradaki dükkanı satın alarak işletmeye başladı. 1988 sonrasında da tek işi yayıncılık, sahafçılık ve matbaacılık oldu. 150’nin üzerinde yayını bulunan Adil Sarmusak çok sayıda dini içerikli esere yazar kimliği ile imza attı.

Almanya’da bulunduğu dönemde ciddi bir sivil toplum deneyimi kazanan Sarmusak Türkiye’de de çok sayıda derneğin başkanlığını yaptı ve yönetim kurullarında bulundu. Şu an farklı camii yaptırma derneklerinde üyelik ve başkanlık yapan Sarmusak, Sahhaflar Derneği’nin de başkanlığını yürütüyor. İkisi vefat eden 3 oğlu, 3 kızı ve 11 torunu bulunan Sarmusak, yayıncılık sektörü açısından ‘usta’ olarak tanımlanmayı hak eden önemli bir değer olarak yaşadıklarını ve uzun yaşamında edindiği tecrübeleri her fırsatta çeşitli vesilelerle genç kuşaklara aktarıyor.

 

Burak Gültekin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 23:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13