ADEP dördüncü seminerini gerçekleştirdi

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde devam eden Ailede Din Eğitimi Programı(ADEP) dördüncü seminerini, 5 Aralık 2018 Çarşamba günü Elif Konar Özkan’ın “Ebeveyn Tutumları ve İletişim” başlıklı sunumuyla dernek merkezinde gerçekleştirdi.

ADEP dördüncü seminerini gerçekleştirdi

“Sahip olmadığın bir şeyi veremezsin!” sözüyle konuşmasına başlayan Konar Özkan, ebeveynlerin öncelikle kendilerinde bazı değer ve yargıları oluşturmaları gerektiğini söyledi. Ebeveynlerin davranışları ve tutumları hakkında bilgi veren Konar Özkan, “’Çocuğu olan çocuğuyla çocuklaşsın’ hadisi kabilince yaklaşımlarımızı düzenlememiz gerekir. Çocuk nimetiyle niyetlendirildiğimizi düşünüyorsak bizler de anne baba olarak en iyi şekilde bu durumu kurtarmaya çalışmalıyız. Tutarsız davranırsak, çocukların benmerkezciliğini kamçılarız. Bunun neticesinde toplumda dışlanan çocuklar yetiştirmiş oluruz” ifadelerinde bulundu.

Konar Özkan, anne ve babanın tutumlarında en belirgin iki özellik olan “Duygusal İlişki Boyutu” ve “Denetim Boyutu” konu başlıklarına değinerek, şunları aktardı: “Çocuk sağlıklı bir etkileşim ortamında uygun davranışları öğrenir. Bu durumda sert disiplin kurallarına gerek kalmaz. Anne ve baba sevgisi çocukta güvenlik, düşük kaygı düzeyi ve yüksek benlik saygısını oluşturur. Bu bağlamda iletişim ortamlarımıza dikkat etmeliyiz.”

ADEP beşinci semineri, “Çocukların Dini Gelişimi Açısından Ev Ortamının Düzenlenmesi” başlığı ile 12 Aralık 2018 Çarşamba günü devam edecektir.

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2018 Çarşamba 10:00 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 15:56
banner25
YORUM EKLE

banner26