Açıkkara mizah dergisinin 8. sayısı çıktı

Aylık mizah dergisi Açıkkara’nın yeni sayısı okurlarıyla buluştu.

Açıkkara mizah dergisinin 8. sayısı çıktı

Aylık mizah dergisi Açıkkara’nın 8. sayısı yayınlandı. Dergi, ilk sayısında “Yola Çıkarken” başlığı altında nasıl bir yayın politikası izleyeceğini açıklıyor. Buna göre küfürle sanatın iç içe olduğunu savunanlar çoğunluğu temsil ederken, bunun aksini savunanlar kelaynak kuşları gibi azınlığı temsil ediyor. Meşakkatli bir işe giriştiğinin bilincinde olan dergi, “insanî ve İslamî pencereden bakarak edebiyat yapmak için” yola çıkmış.

Dergi bu zamana kadar çizdiği yolda emin adımlarla ilerliyor. Her sayıda olduğu gibi bu sayının ilk sayfasında da usta malı bir şiire yer verilmiş. Bu şiir daha çok türkü olarak duymaya alışık olduğumuz Karacaoğlan’ın Bir Kız Baba Emmi Dedi isimli koşması. “İl İl Yarışma Acandası” başlığını taşıyan ilanda, şehirleri için ayrı ayrı yarışma duyurusu yapılıyor. Yarışma konusu her şehir için farklı. Ödüllerse şehirlerin kendine özgü yemekleri. Mesela, Adana için düzenlenen yarışmanın konusu Acılı Adana. Ödül töreni Hıdırellez’de yapılacak. 1.’lik ödülü: 1,5 acılı Adana, bir tas şalgam, 2.lik ödülü: Bir porsiyon Adana, bir tas ayran, 3.lük ödülü: Adana, dürüm, su.

Ercan Sağlam, Battı Balık, Kızgın Boğa, Dipsiz Kuyu, Deniz Yengeci, Yapışık İkizler, Yeleli Aslan, Hassas Terazi, Sarı Başak, Kalın Kıskaçlı Akrep, Çelik Yay, Kıllı Oğlak burçlarını yorumlarken, Meral Kefal, Açıkkara TV’ye özgü evlenme programını sunuyor.  Gülizar Karanar ise okuyuculardan gelen mektuplara birbirinden ilginç cevaplar veriyor.

Derginin bu sayısında Halit Yıldırım ve Mehmet Pektaş’ın mizahi öyküleri dikkat çekiyor. Yıldırım, ahıra dolar saklayan Hasan Ağa ile oğlu Raci’nin başına gelenleri anlatırken; Pektaş, Ankaralı oyun havası sanatçısı Niyazi’nin dramını onun ağzından dile getiriyor. İzin için gittiği memleketinde büyük bir ilgi ile karşılanan Şakir Şükür’ün tatil izlenimleri keyifle okunacak yazılardan. Bu sayıda Hüseyin Barak, “Sivrisinek Destanı”; Osman Aktaş, “Vuran Çok Olur”; Mustafa Ayaz, “Yalana Başvur”; Cemal Divani, “Muhtar Mı Olsam?” isimli şiiriyle yer alıyor. Derginin son sayfası her sayıda olduğu gibi Kısmet Keven’e ayrılmış. Keven, Hastroloji başlığı altında burçları yorumlamaya devam ediyor.

Derginin tüm sayıları www.acikkara.com’dan takip edilebilir. Dergiyi e-mail olarak almak isteyenler, [email protected] adresine mail atabilirler.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26