Açıkkara mizah dergisinin 38. sayısı yayımlandı

Dergi, “Hayâlı, kayalı, hakka dayalı” sloganıyla aylık olarak e-dergi şeklinde yayımlanıyor. Edebiyatı mizahla, mizahı edebiyatla buluşturan derginin bu sayısı da dopdolu.

Açıkkara mizah dergisinin 38. sayısı yayımlandı

Tacettin Şimşek “Kızın Var Sızın Var” isimli öyküyle, kız babası olmanın ve onu yuvadan uçurmanın zorluğunu mizahi bir dille ve kendine özgü üslubuyla anlatıyor. Halit Yıldırım, beş sayıdır devam eden Nasreddin Hoca serisine “Nasreddin Hoca Jüri Olursa” isimli bölümle devam ediyor. Nasreddin Hoca’nın bir şiirle başlayıp edebiyat dergisi çıkarmaya kadar uzanan ve edebiyat simsarlarınca dolandırılmasına yol açan macerasının bu bölümde Hoca, kendisini dolandıranlara keskin zekâsı ile unutulmayacak bir ders veriyor. Mehmet Pektaş, “Hababam Sınıfı Karantinada” isimli öyküyle Hababam Sınıfı’nı günümüze taşıyor. Akil Hoca’nın, Paşa Nuri’nin, Külyutmaz’ın, Kimyacı Şevket’in ve Mahmut Hoca’nın ve öğrencilerin uzaktan eğitimle imtihanı okuru gülümsetiyor. Damat Ferit’in çapkınlık maceraları yüzünden virüse yakalanması ve bütün sınıfın karantinaya alınması karşısında Mahmut Hoca büyük bir endişeye kapılıyor. Mahmut Hoca, öğrencilerine kavuşmak için çabalarken işin aslını ortaya çıkıyor ve olaylar çok farklı bir yöne çevriliyor. Zekeriya Çakabey’in Çin Pazarı isimli öyküsünde, Antepli Usta’nın düştüğü durum, Salman Kapanoğlu’nun komik anıları dergiye renk katıyor.

Dergide Abdurrahim Karakoç, Ercan Sağlam, Abdullah Türk, M. Nihat Malkoç, Ahmet Alan, Abdullah Karabacak, Yasin Şen, Hilmi Kınalı, Haydar Ali Nacar, Mehmet Osmanoğlu, Metin Özarslan ve Mehmet Bircan şiirleriyle yer alıyor. Tacettin Şimşek ile Tayyib Atmaca’nın Ediyorsun-Etmiyorum isimli müşterek şiirleri ise atışma geleneğini yaşatıyor. Derginin bütün sayıları www.acikkara.com adresinde erişime açık. Ayrıca acikkaradergi@gmal.com üzerinden talep edenlere her ay e-posta olarak gönderiliyor.

38. sayımıza bu linkten erişebilirsiniz

//www.acikkara.com/FileUpload/ep985265/File/acikkara_38.pdf

Derginin diğer sayılarını incelemek için

www.acikkara.com

Yayın Tarihi: 22 Nisan 2021 Perşembe 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26