Ablak ve Çelik çifti dünya evine giriyor

Dünyabizim'in iki tembel yazarı Muhammed Tarık Ablak ve Betül Çelik 18 Ağustos 2013 günü dünya evine girecekler.

Ablak ve Çelik çifti dünya evine giriyor

Alışkın olmadığımız bir düğün merasimi olacak onlarınki. Büyüklerin nasihatlerini dinlediler, onları örnek alarak sünnet-i seniyyeye ittiba için çıktılar yola. Niyetleri Allah rızası olunca Rabbim de bereketini arttırdı, zorlukları bir bir aştırdı onlara. Kimden mi bahsediyorum? dunyabizim.com’un iki tembel yazarı Muhammed Tarık Ablak ve Betül Çelik 18 Ağustos 2013 günü dünya evine, saadet yuvalarına girecekler inşallah.

Tanıyanlar bilir Tarık Ablak’ın kafasında tasarlayıp yapmak istediği fakat birçoğunu hayata geçiremediği bir sürü işi olduğunu. Latife bir yana  bu işler içinde tasarladığı ve hayata geçirebildiği en hayırlı iş belki de Betül Hanımla yapacağı bu (günümüze göre) erken evlilik olacak sanırım. Latife bir yana erken demişken söyleyelim hemen damat bey 20 gelin hanım 18 yaşındalar. İkisi de ilahiyat öğrencisi. Birçok yaşıtlarının aile kurmak bir yana kendi ailelerini bile saymadığı bu devirde evlilik yoluna çıkmak gerçekten takdire şayan. İnsan ne cesaret demekten kendini alamasa da onlar da bu sürecin hızının şaşkınlığı içerisindeler tabi. Hâl böyle olunca bu vaziyeti “Öğrenci evine çıkıyoruz biz” diyerek tebessüm vesilesi kılıyorlar. Eh artık öğrenci çiftimize birlikte hazırlanacakları finallerde başarılar diliyoruz :)

Düğünlerin olmazsa olmazı da davetiyelerdir tabi. Çeşit çeşit desenli, renkli, gelinli, damatlı, güllü laleli, şiirli, şiirsiz davetiyeler. Çiftimiz davetiyeleriyle de ezber bozuyor ve bir kez daha takdiri hak ediyor. Uğradığımız lisan tahribatının bilincinde olan bu güzel çift davetiyelerinin arkasındaki ayet-i kerimenin altını Osmanlı Türkçesi bir metinle süslemişler. Okuyunca insanın Osmanlı Türkçesine daha bir sevgi duyuyor.. Zerâfet, nezâket o harfler ile öylesine bütünleşmiş ki insanın davete icabet etme isteği artıyor.

İşte o Osmanlıca metin:

Huzur-i Âlîlerine

Efendim!

Bilutfihî Teâlâ kerîmemiz Betül Hanım ile mahdûmumuz Muhammed Tarık Bey’in ağustosun on sekizinci pazar günü velîme cem’iyyetinin icrâsı mukarrer olduğundan yevm-i mezkurda saat altıda Kartal Anadolu İmam Hatip Mektebi’ni lûtfen teşrif ile cem’iyyetimize revnak-bahş olmanız mütemennâdır.

Elhamdülillah gün geçtikçe güzel Türkçemizin uğradığı tahribat daha iyi anlaşılıyor. Zengin lisanımızı öğrenenlerin sayısı artıyor. Tabi biz maalesef günlük hayatımızda hâlâ uyduma kelimelerle anlaşıyoruz. Osmanlı Türkçesiyle yazılan davetiyeyi okumaya çalışırken Çince okumaya çalışıyor gibi zorlanıyoruz. İslam medeniyetin kullandığı alfabeyle yazılmış kelimeler sanki bizim lisanımız değil! İki satır davetiye okumakta bile zorlanıyorken daha nice kıymetli eserlerden mahrum kaldığımızı bir düşünmek lazım. Keşke böyle daha çok davetiye görsek... Sahi ne güzel olurdu. Bir yerlerden başlamak lazım tabi… Bakarsınız bir gün Osmanlı Türkçesi sadece edebiyatçıların ya da ilgisi olanların bildiği bir Türkçe olmaktan çıkar da Okuma yazma öğrenen her çocuğun bildiği, dedesinin defterini, mezar taşlarını, asırlık medeniyetin arşivindeki nice kıymetli eseri okuyabildiği bir Türkçe olur.

Yapılacak olan nadide merasim Kartal Anadolu İmam Hatip için de bir ilk olacak. İnşallah devamı gelir de güzel okulumuz daha birçok hayırlı işe şahitlik eder. Tüm dünyabizim ailesi bu hayırlı merasime şahitlik için 18 Ağustos 2013 günü saat altıda Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne davetlidir.

 

Saliha Kübra Solaş haber verdi

Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 01:37 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 01:37
banner25
YORUM EKLE

banner26