Abdurrahman Arslan Genç Forum'da

16 Ocak Perşembe günü Abdurrahman Arslan ‘Modern Dünyada Müslüman Akıl” başlığı üzerine konuşma yapacak.

Abdurrahman Arslan Genç Forum'da

Genç Hareket ve Genç Forum

Genç Hareket’i ilk olarak Saraçhane’deki park eyleminden tanıdık. Mısır’daki kardeşlerimize, Müslüman Kardeşlerimize olan destek çağrıları ve iftardan sahura kadar olan ‘Kardeşlik Bedel İster!’ sloganıyla Suriye Cihadına destek vermeleriyle… Bu aralar Payitaht’ın farklı mekânlarında –Üsküdar iskelesinde, farklı semtlerin merkezlerinde açılan kermes çadırlarında- devam eden Suriyeli kardeşlerimize infak etmek amacıyla yapılan kermes çalışmalarını da unutmamak gerek.

Genç Hareket sadece bunlarla sınırlı faaliyet yapmıyor. Aynı zamanda üniversiteli öğrencilere yönelik olarak (hanımların ve erkeklerin Müslümana yakışır bir şekilde iştirak edebileceği) düşünsel birikimlerini artıracak programlar da düzenliyor. Genç Forum üst başlığıyla yapılan bu program, her ay başka bir İlim adamını ya da Mütefekkiri üniversiteli öğrencilerle yani genç dimağlarla buluşturarak onlara Müslümanca düşünmenin usulünü öğretiyor.

Modern Zamanda Müslüman Akıl

Müslümanların ‘akıl’ derken anladıkları ile modernitenin ‘akıl-akılcılık’ dediği şeyin kökensel olarak çok farklı şeyler olduğunu bilmek gerek. Rabbimizin Kelam-ı Kadim’de sık sık vurguladığı ‘hiç akletmez misiniz?’ sorusuyla mevzu bahis olunan ‘akıl’ın Rasyonalite olmadığı çok açık. Zira eğer böyle bir özdeşlik/aynılık söz konusu olsaydı, Descartes’in Müslüman olması gerekirdi. Oysa biz onun dindar bir Hristiyan olduğunu ama aynı zamanda hakikatin bilgisine vasıl olmak için felsefenin pathosu olarak ‘şüphe’yi merkeze aldığını biliyoruz. Peki, bir Müslümanlar ne yapıyoruz? Ne yapmalıyız? İşte bu sorulara Muhterem Abdurrahman Arslan Genç Forum’da cevap verecek!

Her ay düzenlenen Genç Forum, bu ay Üstad Abdurrahman Arslan’la ‘Modern Dünyada Müslüman Akıl’ı konuşacak. Hz. İbrahim’in rabbini bulduğu akıl ile modernitenin bahsettiği akılcılık’ın farkını öğrenmek isteyenler için mutlaka iştirak edilmesi gereken bir program.

Yer: Bahariye Mevlevihane’si, Eyüp

Tarih: 16 Ocak Perşembe

Saat: 19.30

 

Siyabend Araslı bildirdi

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 00:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26