Abdurrahim Karakoç özel sayıyla yad ediliyor

TDED Çorum Şubesi’nin Edebiyat Bülteni, merhum Abdurrahim Karakoç’u hazırladığı özel sayıyla yâd ediyor.

Abdurrahim Karakoç özel sayıyla yad ediliyor

Nisan ayında 10. sayısıyla okurlarına yeniden merhaba diyen TDED Çorum Şubesi’nin Edebiyat Bülteni, Anadolu’nun sesi olan ve 7 Haziran 2012 tarihinde ebedi âleme göç eyleyen merhum Abdurrahim Karakoç’u hazırladığı özel sayıyla yâd ediyor.

Ölüm dediğimiz nedir ki, bir âlemden diğer âleme göç… Bir dünyadan diğer dünyaya merhaba… Ölüm ne gam, yaşlanmış bedenin inadına ruhu genç kalana. Beyaz kıldan bir gemiye binerek gidilecekse sonsuzluğa ne gam ölüm! Yelkenine dokunan iman rüzgârıyla gidiliyorsa Araf’a, beklemek ne gam! Kalp ikliminde yaşadıktan sonra ölüm gidiş mi bu diyardan kalış mı bu diyarda?

Karakoç vatanın toprağını-taşını, kentlisini -köylüsünü, hastasını-sağını destanlaştırdı. Karakoç alevi aşkla üşüttü. O öldükten sonra da yaşayacaktı mısralarıyla. Yine “Dağ ile Sohbet” edecekti heybetine hayran kalarak. Yine “Dağlara Deniz Ektim” diyecekti yatağına bağladığı uykularla. Kâh ormanların kâkülünü tarayacak kâh bulutlardan gömlek dikecekti dağlara. Kalemiyle var olacaktı sonsuza kadar. Kalemiyle yaşayacaktı gönüller ülkesinde. “Vur Emri” Türklüğü ve İslam’ı haykıracaktı güneş bir mızrak boyunda inene kadar. Karakoç unutulmadı, unutulmayacak…

Mustafa Özçelik, Dr. Mehmet Güneş, Mehmet Nuri Yardım, Mehmet Ali Kalkan, İnci Okumuş, Tayyip Atmaca, Ahmet Tevfik Ozan, M. Hâlistin Kukul, Mehtap Altan, Muhsin İlyas Subaşı, Ramazan Avcı, Oğuz Karakoç, Ahmet Doğan İlbey, Kul Sami, Gazi Hüseyin Kılbaş, Cemal Gören, Hulvani Baştuğ, Hatice İslamoğlu Erdem, Ahmet Sandal, Afşin Selim, ve Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu imzalı yazılar, TDED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan’ın “Hasan’dan Mihriban’a Karakoç’u Yâdetmek” başlıklı sunum yazısı, söyleşiler ve haberlerle 64 başlık var Bültende.

Bu sayıda, bültenlerde alışılagelmiş yazı ve şiirlerden başka, genel yayın yönetmeni Halit Yıldırım’ın, Mahmut Yivli’nin ve Atıf Baştuğ’un, Karakoç’un “Bunca Yıldır Bir Hiçliğe Gittim”, “Gariplik” ve “Unutursun Mihribanım” şiirlerine yaptıkları bestelerin notalarıyla yayınlanmış hali de var.

Hasan’lar mektupsuz kaldı diyenler, benim de bir Mihriban’ım var diyenler, “Suskun Bir Irmağın İnleyen Sesi”nin aksisedasını okumak için bu bülteni mutlaka okumalılar.

 

Sergül Vural haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 13:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26