Abdülhamit'in ABD'deki kütüphaneye bağışladığı kitaplar internete aktarıldı

II. Abdülhamit'in, ABD Congress Kütüphanesi'ne bağışladığı kitap ve serilerin bulunduğu koleksiyon, Congress Kütüphanesi tarafından dijitalleştirildi ve çevrimiçi olarak kullanıma sunuldu.

Abdülhamit'in ABD'deki kütüphaneye bağışladığı kitaplar internete aktarıldı

Koleksiyonda Osmanlı, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Osmanlıca yazılmış kayıtlar bulunuyor. Congress Kütüphanesi’nin 1907 yılındaki raporunda, kütüphaneci Herbert Putnam şunları kaydetti: “Sultan Abdülhamit tarafından içeriği; tıp, tarih, Avrupa diller, hukuk, matematik, kurgu, dram, sanat, askiyon olan yaklaşık 400 ciltlik bağış yapılmıştır.” 

Global Daily News’in haberine göre, Abdülhamit’in bu hediyesinin hikayesi ise şöyle:

ABD’de kongre üyesi Abram Stevens Hewitt ve oğlu, 1893 yılında İstanbul’u ziyaret eder. Hewitt ve oğlu daha sonra ABD’nin İstanbul’daki konsolosu General Lew Wallace’ın misafiri olurlar. General Lew Wallace, saraya kimlik bilgilerini sunmak için gider ve burada Sultan Abdülhamit’in elini sıkmak ister. Bu istek diplomatik protokole ve geleneksel kurallara aykırı bir istektir. Fakat Abdülhamit bu isteği geri çevirmez ve Wallace ile el sıkışır ve aralarında arkadaşlık başlar.

1885 yılında New York Times’ın notlarına göre; Wallace daha sonra Sultan Abdülhamit ile yakın arkadaş olmuş kendisine kamu işlerinde danışmanlık da yapmış. Hewitt’in 1884 yılında ABD’de Demokratların Başkan adayı olabileceği ihtimali üzerine General Wallace 1883 yılında Yıldız Sarayı’nda Hewitt’i Sultan Abdülhamit’le buluşturdu. Wallace, bunun ABD-Osmanlı ilişkileri ve ABD kamuoyunu etkilemek için iyi bir fırsat olduğunu düşündü. Hewitt’in Sultan Abdülhamit ile yaptığı görüşmeden önce Wallace’ın Sultan Abdülhamit’e yaklaşan ABD başkanlık seçiminden ve Hewitt’ten söz etmiş.

Hewitt, o görüşmeyi şöyle anlatıyor: “Yıldız Sarayı’na doğru ilerledik ve bakımlı saray bahçelerinden geçtik. Girişe ulaşarak Münir Bey tarafından Sultan’ın huzuruna çıkarıldık. Huzura çıktığımda Sultan yanıma geldi elimi sıktı, samimi ve sert bir şekilde tokalaştı.”

Sultan Abdülhamit bir koltukta otururken konukları misafirlerinin büyük koltuklarda ayrı ayrı oturuyordu. Hewitt, odada tek bir muhafızın dahi olmadığını söylüyor. Hewitt, Sultan Abdülhamit’in konukseverliği için, “New York’ta bir beyefendiyi ziyaret etmiş gibiydik” ifadelerini kullanıyor. Hewitt’in ziyaretinin sabahında, Sultan Abdülhamit’in Fransa’nın Tunus’u işgali sebebiyle diplomatik savaş veriyor Fransız diplomatlarla görüşüyor.

Sultan Abdülhamit Amerikan halkına meraklı olduğunu ve Amerika’nın Osmanlı’ya karşı bir saldırı tuzak peşinde olmadığını söylüyor. Burada Abdülhamit’in ABD siyasetine ve dünyadaki gelişmelere ne kadar hakim olduğu belirtiliyor. Sultan Abdülhamit’in konukseverliği, tavrı ve dünya görüşünden etkilenen Hewitt, ABD’ye döndüğünde Abdülhamit’e hürmet ve sevgisini yazdığı bir mektup, Virgina tütünü ve kalem yollar. Abdülhamit ve Abram Hewitt arasındaki yazışmalar devam eder ve Abdülhamit’in hediye etmiş olduğu kitapları1884 yılında ABD’ye ulaşır. Abraham Hewitt daha sonra iki yıl New York şehri belediye başkanlığı yapar.

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2018 Salı 17:00 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 09:29
banner25
YORUM EKLE

banner26