Abdestli kapitalist olur mu?

25 Şubat’ta Doç. Dr. Şennur Özdemir’in sunacağı “İslam’ın Kapitalizme Eklemlenmesi ve Sınıflı İslam Sorunsalı” başlıklı seminer gerçekleştirilecek.

Abdestli kapitalist olur mu?

İktisadi düzen, yalnızca iktisat biliminin öngörülerinden ibaret değil, aynı zamanda toplumun diniyle ve kültürel hayatıyla da yakından ilintilidir. Ancak ne yazık ki bizim toplumumuzda, kendi iç dinamiklerimizden çok uzakta bir sistem işliyor. Zira Avrupa’nın dini olan kapitalizm, sunduğu materyalist düzenin içinde bizleri de hapsediyor. Peki, biz Müslümanlar olarak bize sunulan bu adaletsiz düzene mahkûm olmayı kabullenecek miyiz? Elbette hayır. O halde bu mahkûmiyetten kurtulmak, İslâm’ın sunduğu iktisadî düzenin ilkelerini anlamakla başlar.

Seminer Başlıkları ve Katılımcılar

Bu açıdan İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Müslüman bir toplumda iktisadî düzenin nasıl olması gerektiğini ortaya koymak amacıyla “İslâm İktisadı Seminerleri” düzenliyor. Şubat ayı içerisine yayılan toplam 3 seminerden oluşan programın ilki, “İslam İktisadında Mülkiyet Kavramı ve Sınırları” başlığı altında Prof. Dr. Halit Çalış’ın sunumuyla 11 Şubat tarihinde gerçekleştirildi. Seminerlerin ikincisi olan ve 18 Şubat tarihinde yapılması plânlanan “İslam İktisadında Emek” başlıklı sunum hava muhalefeti nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Programın son ayağı ise 25 Şubat tarihinde Doç. Dr. Şennur Özdemir’in sunacağı “İslam’ın Kapitalizme Eklemlenmesi ve Sınıflı İslam Sorunsalı” başlıklı seminerle gerçekleşecek.

İslam’ın Kapitalizme Eklemlenmesi ve Sınıflı İslam Ekonomisi Sorunsalı
Doç. Dr. Şennur Özdemir, Ankara Üniv. Siyasal Bilgiler Fak.
25 Şubat 2012 Cumartesi 17.00 / İLEM Konferans Salonu

Onur Pınargil haber verdi

 

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2012 Salı 23:08 Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2012, 23:39
banner25
YORUM EKLE

banner26