ABD'de Katolik okulu, Harry Potter kitaplarını 'büyü' içerdiği gerekçesiyle yasakladı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletindeki bir Katolik okulu içerdiği 'büyü ve sihirlerin gerçek olduğu gerekçesiyle' Harry Potter kitap serisini yasakladı.

ABD'de Katolik okulu, Harry Potter kitaplarını 'büyü' içerdiği gerekçesiyle yasakladı!

2002 yılında da Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Bakanlığı, 'İslam'a aykırı olduğu gerekçesiyle' Harry Potter kitaplarının okullarda yasaklama kararı almıştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennessee eyaletindeki bir Katolik okulu içerdiği "büyü ve sihirlerin gerçek olduğu gerekçesiyle" Harry Potter kitap serisini yasakladı.

Euronews'in haberine göre; Rahip Dan Reehill gönderdiği e-postada, kitaplarda geçen büyü ve sihirlerin, kötü ruhların çağrılmasına sebep olduğunu ve çocukları bundan korumak için böyle bir karar aldığını açıkladı.

Bu güne kadar Vatikan'dan Harry Potter romanlarını yasaklayan herhangi bir resmi açıklama gelmedi.

2002 yılında da Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Bakanlığı, "İslam'a aykırı olduğu gerekçesiyle" Harry Potter kitaplarının okullarda yasaklama kararı almıştı.

Çocukları büyücülüğe teşvik ettiği iddia edilen hikayenin yazarı J.K Rowling konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu iddialara gülüyorum. Binlerce çocukla tanıştım ve bugüne kadar cadı veya büyücü olmak istediğini söyleyen bir tane çocuk görmedim" diyerek kitaplarla ilgili yapılan yorumları saçma bulduğunu söylemişti.

• Harry Potter hikayelerine ilham veren kitapevi 113 yaşında
• Harry Potter 20 yaşında

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2019 Pazartesi 21:00
banner25
YORUM EKLE

banner26