92 yaşındaki Rüştü Çürüksulu'nun müzeleri aratmayan antika koleksiyonu

Koleksiyoner Rüştü Çürüksulu, başta silahlar olmak üzere Osmanlı ve Milli Mücadele yıllarından kullanılan onlarca değerli eşyaya gözü gibi bakıyor.

92 yaşındaki Rüştü Çürüksulu'nun müzeleri aratmayan antika koleksiyonu

92 yaşındaki koleksiyoner Rüştü Çürüksulu'nun Sakarya Hendek'teki evi, müzeyi aratmıyor. 100'ün üzerinde antikaya sahip olan Çürüksulu'nun geçmişe tutkusu, babasının yaşadıklarına dayanıyor. Birinci Dünya Savaşı'nda yedek subay olan babası, 1914'te Sarıkamış Harekatı'nda esir düştü. Daha sonra babası Rusya'dan ancak kaçarak dönebildi. Atatürk'ün 1934'teki Sakarya ziyareti, Çürüksulu'nun hayatında önemli iz bırakıyor.

Üçüncü sınıfta okurken bu ziyaret sırasında Atatürk'ü gördüklerini anlatan Çürüksulu, "Arkadaşlarla ufaktık. Çıplak ayaklarla kaçtık. 'Atatürk geldi, Atatürk geldi' diye karşıdan öyle bakıyoruz" ifadelerini kullandı. 18 yaşını doldurunca dönemin Kuvayı Milliye Derneğine üye olan Çürüksulu, koleksiyonerliğe o yıllarda başladı. Çürüksulu, aynı zamanda silah koleksiyoner belgesi sahibi. En büyük hayali, antikalarını bir müze kurarak sergileyebilmek. Bu hayalini gerçekleştirmek için de yetkililerden destek bekliyor.

Kaynak: TRT Haber

YORUM EKLE