9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu: Şehir ve Medeniyetin İnşasında Cami ve Din Görevlilerinin Rolü

9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu, 'Şehir ve Medeniyetin İnşasında Cami ve Din Görevlilerinin Rolü' başlığıyla 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu: Şehir ve Medeniyetin İnşasında Cami ve Din Görevlilerinin Rolü

9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu, “Şehir ve Medeniyetin İnşasında Cami ve Din Görevlilerinin Rolü” başlığıyla 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin de düzenleyicileri arasında bulunduğu sempozyuma ulusal ve uluslararası alanda pek çok önemli isim katılarak tebliğ sunacak.

"Birlikte Varız" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu için geri sayım başladı. Kasım ayının başında düzenlenecek olan sempozyuma konuşmacı olarak katılacak isimler, 1 Ağustos 2018 tarihine kadar özet tebliğlerini gönderebilecek. 15 Ağustos’ta ise kabul edilen tebliğler belli olacak. Sancaktepe Belediyesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek program, Sancaktepe Belediyesi, Yunus Emre Camii Vakfı (YECVA), Medeniyet Yolcuları Vakfı, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenleniyor.

ABD’den Katar’a bilim adamlarının gözetiminde

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın Onur Kurulu’nda yer aldığı sempozyumun Bilim Kurulu’nda ise Türkiye ve dünyanın sayılı üniversitelerinden ve çok çeşitli ülkelerden bilim adamları bulunuyor. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun da üyeleri arasında yer aldığı Bilim Kurulu’nda Türkiye, ABD, Pakistan, Katar, Kazakistan, Ürdün, Suudi Arabistan, Cezayir, Kırgızistan gibi ülkelerden üyeler iştirak ediyor. Bilim Kurulu’nun Harward Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nden üyeleri de mevcut.

Camiler doğal afetlerde ne yapar?

Caminin şehir ve medeniyet inşasındaki rolünün irdelendiği sempozyumda birbirinden ilgi çekici onlarca konu yer alıyor. Konu başlıklarından bazıları şöyle: Şehirlerin Ruhu Olarak Cami, Tarihte ve Günümüzde Örnek Camiler, İslam Şehirleri ve Cami: Medine-i Münevvere, Kudüs, Semerkant, Bosna, Şam, Bağdat, Kahire, Endülüs, Bursa, İstanbul, Konya vs., Modern Dönem Şehir Problemleri ve Cami, Geçmişten Günümüze Cami Mimarisi-Tezyinatı-Peyzajı, Cami ve Musiki, Cami ve Teknoloji: İnşa ve Restorasyon, Modern Dönem Cami Mimarisi ve Mimarları, Cami Din Görevlisi ve İhtida, Sosyal Bunalım ve Tabi Afet Anlarında Cami ve Din Görevlisi, Bilimsel Birikimin Toplumsal Kültüre Dönüşümünde Camilerin Rolü, Cami ve Turizm: Tarihi Camilerin İmkan ve Problemleri, Geçmişte ve Günümüzde Örnek Cami Görevlileri.

Sempozyum hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız: //www.onder.org.tr/haber/medeniyet-insasi-camiden-gecer-hb9ceaf

 

 

 

YORUM EKLE

banner36