844 yıllık Tarihi ile 'Tepsi Minare' Yeni Nesillere Aktarılacak

Erzurum'da Saltuklular döneminden kalan ve "Tepsi Minare" olarak bilinen 844 yıllık saat kulesi, restore edilecek.

844 yıllık Tarihi ile 'Tepsi Minare' Yeni Nesillere Aktarılacak

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi katkılarıyla restorasyon çalışmaları yürütülen Tarihi Erzurum Kalesi'ndeki saat kulesinin de restore edilmesi kararlaştırıldı.

Saltuklu hükümdarı Emir Muzaffer Gazi zamanında 1174 yılında İç Kale Camii'ne minare olarak yaptırılan tepsi minareli saat kulesinin restorasyonu öncesinde, bünyesindeki çatlakların depremsel mi yoksa yapısal mı olduğunun anlaşılması için Avrupa'dan son teknoloji cihazlar getirildi. Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün hazırladığı proje kapsamında kulenin çeşitli noktalarına yerleştirilen cihazlarla yapı sismik dinlemeye alındı. Elde edilecek bilimsel veriler sonucu çatlaklarının nedeni belirlenecek ve aslına uygun olarak restore edilip gelecek kuşaklara aktarılacak.

Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Erzurum Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarının DAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin katkılarıyla geçen yıl başladığını belirtti.

Almaz, tarihi kuledeki çatlakların nedenini belirlemek için çalıştıklarını anlattı:

"Biz bu çatlakların neden olduğunu araştırmak üzere Avrupa'nın en büyük teknolojisi olan ve her türlü titreşimi anında kayıt altına alan dinleme sistemini getirip, tesisatı döşedik. 9 aydır dinleme yapıyoruz, 3 ayda bir rapor alıyoruz. Şu ana kadar 3 rapor aldık. 3 raporda da bir problem çıkmadı. Dördüncü raporda da bir problem görülmezse yani bu çatlaklar depremsel değil tamamen sıva çatlakları şeklindeyse kuleyi hemen restore edeceğiz. Tepsi minareyi orijinaline uygun şekilde restore edip bitireceğiz. Kaledeki restorasyonumuz ise bu yıl sonu itibarıyla bitecek."

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2018 Çarşamba 16:51 Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 16:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bla blas
Bla blas - 2 yıl Önce

Çok güzel

banner26