800 yıllık kervansaraya kalorifer döşeyip klozet koydular

Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından 1229'da yaptırılan Türkiye’nin en büyük kervansarayına, kurul kararı olmadan kalorifer tesisatı, klozet ve PVC doğramalı cam eklendi.

800 yıllık kervansaraya kalorifer döşeyip klozet koydular

Anadolu'nun en önemli Selçuklu yapılarından biri olarak görülen Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Sultanhanı Kervansarayında, 2017 yılında başlatılan restorasyon çalışmasında sona gelindi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilen restorasyonun ardından kervansaray, neredeyse yeniden inşa edilmiş bir görünüme kavuştu. İş makineleriyle zemini kazılan kervansarayın kapalı bölümüne yerden ısıtma sistemi döşenirken, açık avlulu kısmın odalarına da kurul kararı olmadan kalorifer tesisatı kuruldu.

1229 yılında Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Sultanhanı Kervansarayının yaklaşık 800 yıllık geçmişi restorasyonla yok edilirken yapının dönemin mimari özelliklerini yansıtan tuvalet bölümüne ise fayans döşenip klozetler yerleştirildi. Yılda yaklaşık 500 bin insanın ziyaret ettiği Sultanhanı Kervansarayının yenilenmiş halini görenler tarihi dokunun silindiğini belirterek tepki gösteriyor.

1278'de II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde genişletilerek son şeklini alan Sultanhanı Kervansarayı, inşa edildiği dönemin mimari geleneğini yansıtan görkemli ana giriş kapısı, mescidi, hamamı ve sekizgen kenarlı kubbesiyle Selçuklu döneminin Anadolu'daki en önemli yapılarından biri. Moğolların Anadolu'yu işgali sırasında büyük zarar gören tarihi yapı, yüzlerce yıl boyunca taş ocağı olarak da yağmalandı. Zamanla doğal koşullar ve insan eliyle yaşanan tahribatların ardından 1959-1968 yılları arasında kısmi onarımlar gören Sultanhanı Kervansarayı, bölgeyi ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdiği tarihi yapıların başında geliyor.

Sultanhanı Kervansarayı Anadolu'daki en büyük Selçuklu kervansarayı olarak biliniyor. Aksaray Sultanhanı Kervansarayı, Denizli-Doğubeyazıt güzergâhında bulunan diğer Selçuklu kervansaraylarıyla birlikte Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası yedek listesinde yer alan kültür varlıkları arasında bulunuyor. 

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe 04:00
banner25
YORUM EKLE

banner26