banner17

8 sene gecikmeyle izleyebildiler!

'Hz. Muhammed (s.a.v.): Son Peygamber' animasyon filmi Kazakistan'da ancak bu sene gösterime girdi. Keşke bu tür filmler daha çok gösterilse orada..

8 sene gecikmeyle izleyebildiler!

Dünya genelinde İslam'a olan ilgi her geçen gün artmakta… Kuran'ı okuyup Peygamberimiz (s.a.v)'in hayatını inceleyen pek çok kişi kendisine din olarak İslam'ı seçiyor. Avrupa’da, Amerika’da ve daha birçok ülkede İslam’la şereflenen insanların sayısı hızla artıyor.

17 milyon nüfusu olan Kazakistan’ın da yüzde 70’ini müslümanlar oluşturmakta. Dinini, tarihini tanıyamayan, yıllarca Rus sömürgesi altında milli kimliklerini kaybetmeye yüz tutmuş müslümanlardan bahsediyoruz.

Muhammed (a.s)
(+)

Kazaklar dinine bağlı

Bağımsızlığını aldıktan sonra yeniden doğan Kazakistan, tekrar eski güçlerine sahip olmak için, Hoca Ahmed Yesevi’nin mirasına hakkıyla sahip çıkabilmek için elinden geleni yapıyor. Bu konuda cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve diğer ülkelerin katkısı çok büyük.

Cami sayısının 17 yılda 68’den 2 bin 335’e çıktığı, her yıl Hacc’a gidenlerin sayısının arttığı gözden kaçmıyor. Dinini tanımak ve tanıtmak için çaba sarf eden tesettürlü bayanların, namaz vakitlerinde camilerde boş yer bulamayıp seccadesini avluya seren gençlerin gittikçe artması bu ülkenin aslında dinine ne kadar bağlı olduğunu gösterir. İslam dinine inanan nüfusun kalabalık olduğu bu ülkede giderek yaygınlaşan ‘helal gıda’ standartları artık sadece gıda sektöründe değil; bir oto tamirhanesi bile ‘helal’ standartlarına dâhil olabiliyor.

Kur’an okumaya teşvik amaçlı yarışmalar düzenleniyor. Yaz aylarında düzenlenen yarışmaya 70 küsur hafızın katıldığını ve bunların çoğunun il şampiyonu olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca camilere imam-hatip yetiştiren ‘Nur-Mübarek’ adlı bir üniversiteleri var.

14776

Kazakistan’da bir ilk!

Diğer ülkelerde 2002 yılında gösterime giren ‘Hz. Muhammed (s.a.v.): Son Peygamber’ adlı çizgi film bu yıl Kazakistan’da gösterime girdi. Kazakistan tarihinde ilk defa, sinema salonlarına Allah’ı, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i ve dinimizi anlatan bir film girdi. Geçtiğimiz günlerde başkent Astana’da gösterime giren çizgi film 7’den 70’e herkes tarafından büyük ilgi gördü.

İçlerinde Efendimiz (s.a.v)’in hayatını hiç okumamış, dinlememiş ve izlememiş nice insan vardı belki de. Onlar için bir ilkti bu film. İzleyenleri büyüleyen, ruhanî bir atmosfere sokan çizgi film, uzmanları tarafından Kazakça ve Rusça’ya çevrildi. Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığı ve ‘Asıl Arna’ televizyon kanalının katkılarıyla Astana’da gösterime giren film çok yakında Almatı’da da meraklıları tarafından seyredilecek.

Kazak halkına, büyük ses getirten bu tür filmlerin her zaman gösterilmesi dileğiyle… 

Camiiden taşan Kazak cemaat

 

 

Feyza Öztürk Almatı’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 11:24
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20