8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

TRT'nin de sponsorları arasında yer aldığı 8. Malatya Uluslararası Film Festivali sona erdi. Festivalin kapanış töreninde 32 dalda ödül dağıtıldı.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

TRT'nin de sponsorları arasında yer aldığı 8. Malatya Uluslararası Film Festivali yoğun ilgi gördü. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren festivalin kapanış töreninde TRT Haber'e açıklamalarda bulundu.İbrahim Eren, "Biz TRT olarak Türkiye'de yapılan ulusal ve uluslararası festivallerin hepsine uzun zamandır destek vermeye çalışıyoruz. Çünkü Türkiye'deki sinema severlerin buluştuğu, severek izlediği birçok içerik TRT desteğiyle zaten izleyicilerle buluştu. Bundan sonraki süreçte de TRT bu alandaki desteğini devam ettirecek. Çünkü kamu yayıncısı olarak bunun görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Sadece Malatya'ya değil, Türkiye'deki birçok festivale de çeşitli destekler veriyoruz." dedi.

TRT World yapımı "Meleklerin Koruyucusu" filmi festival kapsamında Türkiye'de ilk kez gösterildi. Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nı kazanan "Anons" filminin ödülünü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, Malatya Valisi Aydın Baruş'un elinden aldı. Coşkun, yarışmada ayrıca En İyi Yönetmen Ödülü'nün de sahibi oldu. Oyuncu Haluk Piyes, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü "Aydede" filmiyle Ezgi Mola'nın kazandığını açıkladı. En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü ise sanatçı Şerif Sezer tarafından "Güvercin" filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve "Halef" eserindeki performansıyla Baran Şükrü Babacan'a verildi. Festivalde ayrıca En İyi Senaryo Ödülü'nü ise "Aydede" filmiyle Abdurrahman Öner aldı. "Anons" filmi ayrıca en iyi sanat yönetmeni, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü'nün de sahibi oldu. En iyi yardımcı erkek oyuncu, Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü ile en iyi kurgu ödülünü de "Güvercin" filmi aldı. Ünlü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada, festivalde yarışan filmlerin çok iyi olduğunu belirterek, organizasyonu çok beğendiğini ve sorunsuz tamamlandığını ifade etti. Ceylan, konuşmasının ardından Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü'nü, "The Load (Yük)" filmine verdi. Oscar alan ve Hollywood oyuncularına da koçluk yapan yapan akademisyen Vernice Klier ise yarışma kapsamında Juri Özel Ödülü'nü almaya hak kazanan "AGA" eserine takdim etti. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Kemal Sunal Halk Jurisi En İyi Film Ödülü'nün kazananını "Çınar" olarak açıkladı. Prof. Dr. Ulvi Saran ise kendi adını taşıyan özel ödülü "Güvercin" filimin aldığını duyurdu.

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 23:21
YORUM EKLE

banner19