8 asırlık sudan koyun geçirme yarışması

Denizli Çal'da, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan ve 845 yıllık geçmişe sahip "Sudan Koyun Geçirme Yarışması" 51 çobanın katılımıyla yapıldı.

8 asırlık sudan koyun geçirme yarışması

Denizli Çal'daki Büyük Menderes Nehri kenarında gün doğumunda başlayan yarışmada çobanlar, koyun sürülerini yürüterek "Yörük göçü"nü canlandırdı. Çivril, Çal ve Baklan ilçelerinden 51 çoban, "elci" adı verilen baş koyunlarla katıldıkları etkinlikte sürülerini nehirden geçirmek için birbirleriyle yarıştı. Çobanlar, yarışma alanında sürünün önünden ıslık çalıp suya atlayarak "elci" koyununun da kendisini takip etmesini sağlamaya çalıştı. Koyununun nehre girmesi için seyircilerinde desteğini alan çobanlar karşı kıyıya ulaşmak için ter döktü. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 8 asırdır yapılan geleneği yaşattıkları için mutlu olduklarını belirterek, "Bu yıl İç Anadolu'dan geniş katılım var. Bu geleneğimizin tüm dünyaya yayılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz burada hayvan sevgimizi herkese göstermek istiyoruz" dedi.

Yarışmada ön eleme turundan sonra finalde dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Sudan Koyun Geçirme Yarışması'nın birincisi Hasan Sadık, ikincisi Aşağıseyit Muhtarı Cengiz Ökdem ve üçücüsü Sadık Koçan oldu. Yarışmada dereceye giren çobanlar ise 25'er torba yem ile av tüpeği ödülünün sahibi oldu.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26