700 yıllık kervansarayda korsan restorasyona suç duyurusu

Afyonkarahisar'da 700 yıllık Eğret Kervansarayı'nda korsan tadilat yapıldığı belirlendi. Merdivenleri granit mermerle kaplanan tarihi kervansaraya zarar verenlerle ilgili hukuki süreç başlatıldı.

700 yıllık kervansarayda korsan restorasyona suç duyurusu

Afyonkarahisar'da, 700 yıllık tarihe sahip olan Eğret Kervansarayı'nın giriş bölümündeki tahribatı fark eden Anıtkaya Köyü Muhtarı Metin İdis, tarihi eser niteliği taşıyan ve koruma altına alınan yapıda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden gerekli izinleri almadan tadilat yaptırdı.

Kervansaray girişindeki merdivenler granit mermerle kaplanıp, yığma olan taş duvar bölümü ise kum ve çimentoyla sıvandı. Tarihi dokuya verilen zararın ortaya çıkmasının ardından hukuki süreç başlatıldı.

"Gerekli işlemler yapılacak"

700 yıllık kervansarayın aslına uygun olarak restore edilmediği yönündeki haberin ardından, inceleme başlatılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır, şöyle konuştu:

"Sayın valimizin talimatı üzerine hemen önce uzmanlarımızı gönderdik, ardından da bizzat kervansaraya giderek yerinde inceledim. Yapılan incelemelerin ardından uzmanlarımızın raporları da hazırlandı. Biz, kültür varlığı olarak mülkiyeti vakıflara da ait olduğu için Vakıflar Kütahya Bölge Müdürlüğümüzü bilgilendirdik. Bu konu hukuksal bir süreç olduğu için Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulunduk. Bu süreç işleyecek ve incelemeler sonrasında sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır."

Restorasyonu yapılacak

Kervansarayla ilgili izlenecek yolu da anlatan Tanır, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü kervansarayın projeye uygun yapılabilmesi için plana aykırı yapılan alanlarla ilgili yeni proje hazırlayacak. Hazırladığı projeye göre de uygun olarak restorasyonunu yapacak. Koruma Bölge Kurulu da uygunluk kararı verecek. Kervansarayın ilk yapısına uygun olarak yapılıp yapılmadığının uygunluk kararı verildikten sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılacak" dedi.

Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2020 Cuma 13:31
YORUM EKLE

banner19

banner36