7 yüzyıllık surlar ve kilise her an çökebilir

Beyoğlu Bereketzade Mahallesi'ndeki, temeli Ocak ayında çöken Ceneviz suru için hâlâ önlem alınmadı. Sura dayanan Sen Piyer Kilisesi de tehlikeye altında.

7 yüzyıllık surlar ve kilise her an çökebilir

Galata’da, 14. yüzyılın ilk yarısına tarihlenen Ceneviz surlarının günümüze ulaşan son parçalarından biri yıkılma tehlikesi yaşıyor. Galata Kulesi’nin güneybatısında bulunan sura, temelinde ve surun oturduğu ana kayada aylar öncesinde yaşanan açılmaya rağmen müdahale edilmiş değil.

Bereketzade mahallesinde, Şair Ziya Paşa Caddesi’ndeki surun temelindeki çökme Beyoğlu’ndan sorumlu İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na ocak ayında ihbar edilmişti. Gazete Duvar’dan Gökhan Tan’ın haberine göre; kurul, 22 Şubat 2019 tarihli kararında Beyoğlu Belediyesi’ne, çökmeyi önleyici geçici müdahalenin belediye bünyesindeki Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Müdürlüğü tarafından yapılıp yapılamayacağını sordu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Galata surlarının tümü için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesini yapması gerektiğini hatırlattı.

Yayın Tarihi: 02 Ağustos 2019 Cuma 20:00
YORUM EKLE

banner19

banner36