7. Uluslararası Dergi Fuarı açıldı

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı Sirkeci Garı'nda başladı.

7. Uluslararası Dergi Fuarı açıldı

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın da katıldığı törenle 10 Mayıs'ta ziyaretçilere kapılarını açtı. 20 ülkeden 305 derginin katıldığı fuarın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi Turşucu’nun yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yayıncılar ve edebiyatseverler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Dergiler birer okuldur. Gazetelere, televizyonlara aydın yetiştirir. Hepimizin bir dergi hikâyesi var. Kimimiz okulda dergiler çıkardık, kimimiz yayın kurullarında yer aldık, kimimiz yazı yazdık dergilerde. Dergiler hep hayatımızın içinde oldu. Cemil Meriç’in dediği gibi ‘dergiler hür tefekkürün kalesidir.’ Türkiye’de muhafazakâr camianın entelektüel birikiminin oluşmasında 1950’li yıllardan günümüze çıkan dergilerin büyük katkısı vardır. Şimdiye kadar imar ve bayındırlık alanında önemli işler yapıldı. Şimdi sanat ve edebiyat eserleriyle Türkiye’yi 2023’e taşıyacak yeni hedeflerimizin olması lazım. Yeni dönemde Bakanlık olarak kültür ve sanat alanında yeni projeler gerçekleştireceğiz. Bir devletin esasını kültür ve sanat oluşturur. En büyük hedefimiz milyon kitaba sahip olan kütüphaneler kurmaktır” dedi.

“Dergiler bizim yükseldiğimiz araçlar olsun”

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) başkanı Asım Gültekin ise açılışta şu şekilde konuştu: “Türkiye’de dergiciliğin bittiğini iddia eden kesimler var. Sosyal medyada bununla sık karşılaşıyoruz. Yedi yıl önce başlattığımız fuarda daha önce 165 dergi katılırken bu yıl 20 ülkeden 305 dergi katılıyor. Bu fark dergiciliğin yaşadığını gösteriyor. Bu yıl bir ilki gerçekleştirerek okul dergilerini de fuarımıza dâhil ettik.”

Fuarın onur konuğu olan Haksöz dergisi genel yayın yönetmeni Hamza Türkmen ise şunları söyledi: “Dergiler günümüzde atölye çalışması yapılan bir aygıttır. Aynı zamanda aidiyet aracı ve insanlarla iletişim kurma aracıdırlar. Dergicilik bizim için yerli olanı, vahyi olanı inşa etmeyi, erdemi yakalama yolunda bir araç olsun. Dergiler bizim yükseldiğimiz araçlar olsun.”

Açılışta konuşan diğer isimlerden Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi Turşucu, “Geçtiğimiz yıl basılan kitap sayısında dünyada 10. olduk. Genç-Des programı başlatıyoruz. Genç arkadaşlarımız kitap ya da dergi çıkartmak istediklerinde onlara destekçi olacağız.” derken, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, “Genç yaşlı herkes muhakkak dergileri takip ediyor. Dergileri takip etmek bir serüvene dönüşüyor. Geçmişten aldığımız değerleri geleceğe taşımalıyız. Bu anlamda fuar çok önemlidir.” sözlerini sarfetti.

Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 10:33 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 10:33
banner25
YORUM EKLE

banner26