7 Kıta'da Samuraylar!

Osmanlı'ya Japonya'dan gelen mektup ve sıradışı bir hediye samuray zırhı...

7 Kıta'da Samuraylar!

YedikıtaOsmanlı’nın, başta bilumum Avrupalı liderler olmak üzere neredeyse bütün dünya liderleriyle münasebetler kurduğu, padişaha ulaşan mektup ve sair vesikalarla sabittir.

Daha çok Hariciye Nezareti ve Yıldız Esas Evrakı arasında bulunan bu mektuplar, Tercüme Odası memurlarınca dilimize aktarıldıktan sonra padişaha arz edilir ve gerekiyorsa cevabî mektupla mukabelede bulunulurdu.

Mektupların yanı sıra mektup vesilesiyle gönderilen hediyeler de var. Zırhlar, altın kalkanlar, kılıçlar, bazen at hatta aslan gibi canlı hayvanlar... Mektuplaşan iki lider arasındaki yakınlık ve muhabbetin ne dereceye varabildiğini gösteren ilginç ayrıntılar.

Yedikıta’da bu ay Japon imparatorundan Sultan Abdülhamid Han’a ulaşan bir mektubu ve yine sultana gönderilen Samuray Zırhı hediyesinin detayları yer alıyor.

Yedikıta’da bu ay

Aralık sayısının kapak konusu Japon İmparatorundan Osmanlı’ya gönderilen bir mektup.

Dergide ayrıca Afganistan coğrafyasına uzanıyoruz. Horasan’dan Türkistan’a uzanan medeniyet beşiği Afganistan, kültür dünyamızı çok yakından alakadar ediyor. Savaşın devam ettiği bu topraklar hâlâ eski güzelliği ve tarihi dokusunu eskisi kadar olmasa bile muhafaza ediyor. 

Bir zamanlar Zemzem’e atılan büyük bir iftirayı Yedikıta Dergisi gözler önüne seriyor. Londralı bir kimyagerin tahlili neticesinde dünya genelinde zemzem suyuna bir iftira propagandası başlatılmıştı. Zemzem’e karşı yürütülen propagandanın perde arkası Yedikıta’da…

Yedikıta Dergisine, gazete bayiilerinden ve seçkin kitabevlerinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUM EKLE

banner36