7. Dergi Fuarı'nda Dergi Ödülleri sahiplerini buldu

Bu sene 7.si düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’nın son gününde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımı ile Uluslararası Dergicilik Ödülleri sahiplerini buldu.

7. Dergi Fuarı'nda Dergi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından 10-15 Mayıs tarihleri arasında tarihi Sirkeci Garında 7.si düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’nın son gününde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımı ile Uluslararası Dergicilik Ödülleri sahiplerini buldu

20 ülkeden 305 dergi ile geçmiş yıllara göre katılımın oldukça yüksek olduğu fuara, düşünce, sanat ve edebiyat dünyasından birçok isim ilgi gösterdi. Ahmet Mercan, Akif Emre, İbrahim Tenekeci, İsmail Kılıçarslan, Ali Ural, Münir Üstün, Cevat Özkaya, Cihan Aktaş, Selahattin Eş, Emir Eş, Fatih Çıtlak, Mürsel Sönmez, Nureddin Durman, Kadir Canatan, Mevlana İdris, Nurullah Genç, Recep Garip, Alpaslan Durmuş gibi yüzlerce ismin de ziyaretçileri arasında yer aldığı fuarda dergi emekçileriyle bir kültür şöleni yaşandı.

Uluslararası Dergicilik Ödülleri Ödül Töreni öncesinde fuarda yer alan dergi standlarını tek tek gezerek yayın yönetmenleri ile sohbet eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dergicilerle ilginç diyaloglar gerçekleştirdi. Kulis Tiyatro dergisi standında bir kalemi masada görünce "Kalemleri ortada bırakmayınız, ortada kalem manyakları var." dedi. Sudan'dan fuara katılan Essemra Dergisi standını ziyaretinde “derginizi özellikle almak istiyorum zira eşimin adı Semra" dedi.

Fuara yurtdışından katılan dergi yöneticileri ile de özel olarak görüşen Avcı, "Gelecek senelerde Türkiye Dergiler Birliği’nin değil, Dünya Dergiler Birliği'nin misafiri olarak, daha fazla ülkeden gelmiş olarak fuara katılmış olursunuz inşallah." dedi.

Hangi dergiler ödül aldı?

Standları gezdikten sonra Nabi Avcı'nın katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Dergicilik Ödülleri ödül töreninde dergiciler 16 dalda ödüle lâyık görüldü.

Törende Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanısıra Yediiklim dergisi öykü yazarlarından olan Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Başakşehir Belediye Başk. Yard. Haluk Dikbaş, Sirkeci Tren Garı Müdürü Tayfun Akbulut, yazar Mehmet Nuri Yardım, yazar Ali Haydar Haksal, şair Nurettin Durman, TÜRDEB Bşk. Asım Gültekin konuştu.

Editör, Kapak ve Çizer ödüllerini sahiplerine takdim eden Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada dergicilerle buluşmaktan büyük lezzet aldığını, ziyareti esnasında birçok öğretmenin de fuara katılmış olduğunu gördüğünü, bundan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

7. Uluslararası Dergi Fuarında şu dallarda ödüller verildi:

Editör - Birnokta Dergisi - Mürsel Sönmez
Tasarımcı - Genç Dergisi - Semih Taneri 
Kapak – Baška Dergisi (Bosna Hersek) - Enes Güler 
Musahhih – Türk Dili (TDK)- Hikmet Erdem 
Edebiyat Dergisi – İtibar - Muzaffer Serkan Aydın
Sinema Dergisi – Film Arası – Suat Köçer 
Tiyatro Dergisi – Kulis Tiyatro – Taha Dinler
Çocuk Dergisi – Gökkuşağı Dergisi (Almanya) - Ayşe Akova
Misafirperver Dergi – Türkçem (Kosova) - Canan Özer 
Fanzin Dergi – Keyfek (Kartal AİHL) - Helin Yaren Ekmen 
Akademik Dergisi – Al Basira Dergi Grubu (Cezayir)
Kadın Dergisi – Assamra Dergisi (Sudan) - Sudan Milletvekili Rawda Elhacc 
Kitap Dergisi – Ayraç - Faruk Kalaycı 
Müzik Dergisi – Kadem - Atakan Dinç
Dosya Dergiciliği – Nihayet Dergisi - Fatma Barbarosoğlu
Çizer – Cf/Hacamat - Yusuf Kot

Ayrıca fuarın Onur Konuğu plaketi Haksöz dergisinden Murat Ayar'a takdim edildi.

Fuar tüm dergicilerin Nabi Avcı ile hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 10:23
YORUM EKLE

banner19

banner13