41 dize 41 yorum…

İstiklal Marşı'nın 41 dizesini 41 güzel isim yorumluyor. Haberini ilk bizden duymuş olun..

41 dize 41 yorum…

İstiklal Marşı’yla ilgili çok önemli ve güzel bir eser bugünlerde yayınlanmış olacak. Bu kitabı Yeni Edebiyat alanındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Fatih Andı ve Prof. Dr. Hasan Akay yayına hazırladılar. Kitabın ismi ise Fatih Andı’nın Allah söyletti dediği İstikbal Marşı olacak.

İstiklal Marşı
(+)

İstikbal Marşı…

İstikbal Marşı kitabında kırk bir ismin yazısına yer verilecek. Yani eser kolektif bir çalışmanın sonucu ortaya çıkmış olacak. Birçok akademisyenin, şairin, öykücünün yer aldığı eserde her isim İstiklal Marşı’nın bir dizesini yorumlayacak. Böylece İstiklal Marşı’nın 41 dizesini 41 isim değerlendirmiş ve  adeta bir İstiklal Marşı şerhi, değerlendirmesi yapılmış olacak.

Akif’in şiirleri ve hayatıyla ilgili hem akademik hem de edebi olarak birçok çalışma yayınlandı, yayınlanıyor. Ancak İstiklal Marşı özelinde ilk defa bu kadar kapsamlı  ve özel bir çalışma yapılmış olacak.

Kimler hangi dizeyi yazacak?

İstikbal Marşı ( Kırk Bir Dize-Kırk Bir Yorum) başlığıyla yayınlanacak kitap Hasan Akay ve Fatih Andı Hocanın sunuş yazılarıyla başlıyor. Bu bölümde İstiklal Marşı’nın tarihine de değiniliyor ve ardından dize dize yorumlara geçiliyor. Bazı dizeleri bazı isimlerin seçerek yazdığı o ismi tanıyan insanların gözünden kaçmıyor.

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” dizesini Hasan Akay, “Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” dizesini Baki Asiltürk, “O benim milletimin yıldızıdır parlayacak” dizesini Kazım Yetiş, “O benimdir, o benim milletimin ancak” dizesini İsmail Kara, “Çatma; kurban olayım çehreni ey nazlı hilal” dizesini İskender Pala, “Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet bu celal” dizesini Abdullah Uçman, “Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın” dizesini Ali Ural, “Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın” dizesini Ali Ayçil, “Ebediyyen sana yok ırkıma yok izmihlal” dizesini Beşir Ayvazoğlu yorumluyor…

Bu isimler benim ilk bakışta dikkatimi çeken isimler oldu. Diğer dizeleri de çok kıymetli isimler yorumluyor. Onlar da kitabı alıp okuyanlar için sürpriz olsun.

 

 

Besim Bal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 10 yıl Önce

ismet özel nerede kuzum?

Ahmet Bulut (ahmetbulut.42@gmail.com)
Ahmet Bulut ([email protected]) - 10 yıl Önce

İsmet Özel İnce Türkü(!) yazmayıp Kalın Türkü yazdığından beri İstiklal Marşı Ruhunda değil İstiklal Marşı derneğinde duruyor. Biz ner(e)de duruyor ve İsmet Özelin bizim için ne anlama geliyor:
İsmet Özel'in AMENTÜ şiirinin ruhunda duruyoruz..
oldumu Mehmet Bey(kuzum! demedim).

murat
murat - 10 yıl Önce

valla hocam kuşlardan mı duydunuz nerden duydunuz onu bilemiycem ama bi kulağınızın delik olduğu muhakkak..

a10
a10 - 10 yıl Önce

Kazım Bey'le ilgili söylemek istediklerimi Türkoloji'deki arkadaşlar tahmin ederler. Bu çalışmada Muhterem Yetiş'in yeri olmamalı!

elif
elif - 10 yıl Önce

İstiklâl Marşı Derneği bunu zaten İsmet ÖZEL öncülüğünde üyeleriyle birlikte "Bugünün Birincisi Sensin" başlığı altında yapmıştı, birileri de yine fırsatçılık mı yapıyor bilmiyorum; ama İsmail Kara'nın inşallah bir bildiği vardır.

Ahmet Bulut
Ahmet Bulut - 10 yıl Önce

(birileri de yine fırsatçılık mı yapıyor bilmiyorum) diyor Elif Hanım
M.Akif Ersoyun mücadelesi, şiirleri ve ruhu bu topraklarda bir
Asırdır var ve inşaALLAH olmaya devam edecektir.. Akif deyince
Aklıma D.Mehmet Doğan,M.Ertuğrul Düzdağ ve Taceddin dergahında
Hatıralarını yaşatan yazar-şair ağabeyler gelmekte.. Ne O ?? dün
Bir bugün iki.. dernek var diye Akif TEKELlerindemi olacak.. Mantığınızla
Elif Hanım: Bir Kavram yazmıyorum.. Kimseye önyargımız yok: bu topraklarda herkes yazmalı

Kerim
Kerim - 10 yıl Önce

Belirtildiği gibi zaten böyle bir çalışma İstiklal Marşı Derneği tarafından çok güzel bir şekilde yapıldığını biliyorum. Bunlar ne yapacak merak ediyorum.

elif
elif - 10 yıl Önce

İstiklâl Marşı, kimsenin tekelinde değil,hatta umrunda değil dersek daha doğru olur,onun bizlere sunduğu hayat tarzını dikkate alıp almadığımızla ilgilenen kaç kişi var Türkiye'de?Buna dikkat çeken İsmet Özel dışında kimseyi de bilmiyorum!Bu bir!
İki aklınıza her şey geliyor da Ahmet Bulut Bey, Mehmed Âkif'in bu marş milletindir,bu marş bana yazdırılmıştır sözleri de gelmiyor mu? "Medeniyyet dediğin tek dişi kalmış canavar!" mısraının Âkif'in düşüncelerine ters düştüğünü bilmez gibi-devamı


banner19

banner26