'4. Kara Hafta İstanbul Festivali' başlıyor

Her yıl polisiye romanın ünlü isimlerini ağırlayan "4. Kara Hafta İstanbul Festivali", 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

'4. Kara Hafta İstanbul Festivali' başlıyor

Her yıl polisiye romanın ünlü isimlerini ağırlayan "4. Kara Hafta İstanbul Festivali", 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. DenizBank ana sponsorluğunda İstanbul'da düzenlenen festivalin bu yılki teması, "Mike Hammer" karakteri olarak belirlendi. Festivalin Pera Palace Hotel'de yapılan tanıtım toplantısında konuşan Festival Komitesi Başkanı Yazar Ahmet Ümit, festivale sadece sponsorların değil, Türkiye'de polisiye üzerine roman ve öykü yazan herkesin katkısı bulunduğunu söyledi.

Ümit, festivalin çok önemli bir organizasyon olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Yıllar önce 1996 yılında 'Sis ve Gece' romanımı yazdığım zaman, Türkiye'de hala polisiye roman ikinci sınıf edebiyat olarak adlandırılıyordu. Polisiye roman yazanlara, biraz küçümseyerek bakılıyordu. Gerçekleştirdiğimiz bu festivalimizi, Türkiye'de polisiye romanın aldığı yol açısından bir ölçüt olarak görüyorum. Geldiğimiz noktada artık polisiye roman rüşdünü ispat etmiş ve birçok polisiye roman yazan kıymetli yazarlarla birlikteyiz."

Festivalin İstanbul'un tanıtımına da katkı sunacağının altını çizen Ümit, dünyada da birçok örneği olan etkinliğin geleneksel hale gelmesi temennisinde bulundu. 

Festivale, dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi yazarlar ile Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği katılacak. İki gün sürecek festival kapsamında, "Tarihteki Polisiye-Polisiyedeki Tarih", "Polisiye Nasıl Yazılır ?" ve "Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye" gibi konuların işleneceği 7 konferans ücretsiz olarak meraklılarıyla buluşacak.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 07 Kasım 2018 Çarşamba 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26