32. İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez "Okumak bizim geleneğimizde derinlere dalmaktır. Çünkü derinlerde mana ve hikmet var. " dedi.

32. İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

Beyazıt'ta kurulan dev çadırda Ramazan boyunca kitapseverleri ağırlayacak olan 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun katıldığı törenle açıldı. Açılışın ardından Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Vali Mutlu birlikte fuarı gezerek stantları ziyaret ettiler...

Törendeki ilk konuşan Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, yayıncılığımızın son on yılda büyük hamle yaptığını kaydederek yayıncılarımızın ve yazarlarımızın bir arada olacağı fuara kitapseverleri davet etti. Bir başka açılış sebebiyle törene katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yerine bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Başkan Danışmanı ve İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Dereli, kitap fuarlarının kitabı gündeme getirmek adına tertip edildiğini hatırlatarak kitapların geçmiş, günümüz ve gelecek arasında bir köprü olduğunu belirtti. Gelişmek ve güçlü olmak için bilgiye ihtiyacımız olduğunu ve bu bilginin de kitaplardan temin edileceğini anlatan Dereli, her yıl Ramazan ayında düzenlediği fuarlarla kitapların okuyucusu ile buluşmasını sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve fuara emek verenlere teşekkür etti.

“Artık okuyoruz”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, dost sohbetlerine nispet edebilecek en büyük güzelliğin kitaplarla kurulan dostluk olduğunu dile getirdi. Vali Mutlu, evlerimizin zenginlik ölçüsünün kütüphane varlığı ile ilişkili olabileceğini ifade etti. Türkiye'de geçen yıl içinde 480 milyon kitap basıldığının altını çizerek "Dünya sıralamasında Türkiye, yayıncılığın ekonomisi bakımından 15., kitap yayın sayısı itibariyle 13. sıraya yükselmiş bulunuyor. Dolayısıyla ülkemiz hem kitap satışı hem de okuma oranı olarak kültürlü toplumların oranlarını yakalamaya başladı." diyen Vali Mutlu, fuarların okuru kitapla buluşturan en etkili organizasyonlar olduğu gibi paylaşmayı da hatırlattığını belirtti ve kültürlü, bilgili ve kitapla ilgili bir toplumun, barışık ve mutlu bir toplum olduğuna inandıklarını ifade ederek yayınevleri, yazarlar ve okuyucular için güzel bir fuar olmasını diledi.

"Medeniyet inşa eden metinler azalıyor!"

Bu Ramazan'ın atmosferimize ilahi bir nefes getirmesini niyaz ederek sözlerine başlayan Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın Ramazan geleneğimizin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirtti. Çağımızda değişen ve dönüşen hayatın içinde kitap unsurunun da değişip dönüşmeye başladığını dile getiren Görmez, hızlı yazılan ve hızlı okunan, metinleri az resimleri çok kitapların revaçta olduğunu söyledi. Medeniyet inşa eden metinlerimizin azaldığını ifade eden Görmez, "Kitaplarımız ve yayımlarımız arttıkça kitabın muhtevası ve okur da değişiyor. Okumak bizim geleneğimizde derinlere dalmaktır. Çünkü derinlerde mana ve hikmet var. Ama şimdilerde okumak satıhlarda yüzmeye benziyor. Okumayı, yazmayı yeniden düşünmeye başlamamız gerekiyor. Kitabı bu değişim ve dönüşümlere feda edecek miyiz? Okur ve kitap sayılarında mukayese yapılırken unutulmamalı ki kitap başka, kitabın tüketim nesnesi olması başka bir şeydir. Okur başka, tüketici olmak başka bir şeydir." diyerek Batı'daki okuma oranındaki yüksekliğin kitabı tüketim aracı olarak görme eğilimine paralel olduğunu, kitabı okuyup çöpe atmanın insanı gerçek bir okuyucu yapmadığını kaydetti. Hakkı, hakikati, adaleti, erdemi, fazileti anlatan her kitabı dini yayın olarak gördüklerini dile getiren Görmez, bu konuda bir ayrıma gitmediklerinin altını çizdi. Yayıncıların, fuar için daha geniş alan ve fuarın Sultanahmet'e geri taşınması konusundaki taleplerini dikkate aldıklarını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu hususta görüşeceklerini anlatan Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu konuda bir karara varılacağını belirtti. Diyanet'in bu yılkı Ramazan temasını "Helal Kazanç ve Helal Lokma" belirlediğini ifade eden Görmez, insanlık tarihinin en uzun yüzyılı 20. yüzyıldan başlayarak toplumların tüketime yöneldiğini ve değişen ihtiyaçların gösteriş lükse paralel olduğunu söyleyerek kazançların helal ya da haram oluşu ile ilgili kaygıların azaldığına dikkat çekti.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 19:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13