3. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları sona erdi

İstanbul’un bir telif marketi haline getirilmesi amacıyla Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından 2016 yılında temeli atılan Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’nın (Fellowship) 3.’sü 09-11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

3. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları sona erdi

İstanbul’un bir telif marketi haline getirilmesi amacıyla Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından 2016 yılında temeli atılan Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’nın (Fellowship) 3.’sü 09-11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen programa bu yıl 66 farklı ülkeden 209 yayımcı katıldı.Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, İran, İspanya, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malavi, Malezya, Meksika, Mısır, Moğalistan, Nepal, Nijerya, Norveç, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz, Ruanda, Rusya Federasyonu, Slovenya, Suriye, Suudi Arab istan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Vietnam, Yunanistan olmak üzere 122 profesyonel konuk da iştirak etti.

9 Mart Cuma günü yapılan Uluslararası İstanbul 3. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları Programının açılış törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Tayfur Esen’in yanı sıra çok sayıda Türk ve yabancı yayıncılar da katıldı.

Programın sunumunu TBYM Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Mustafa Doğru yaparken, açılış konuşmasını TBYM Başkanı Tayfur Esen yaptı.

2019’da geniş katılımla daha büyük bir organizasyon

Yapmış olduğu konuşmasında yayımcılığın büyüyüp, değiştiğini ve aynı zamanda da sektörde yeni sorun ve fırsatların çıktığını dile getiren Başkan Tayfur Esen, dünya telif pazarının tüm bu gelişmelerden kendisine düşen payı aldığını söyledi. Dünya yayıncılarının faaliyet takviminde İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları'nın artık yer alacağını sözlerine ekleyen Başkan Tayfur Esen, “şu an burada 66 ü lkeden 122 yabancı yayımcıyla birlikteyiz. Esasen 300'ü aşkın talep vardı. Ancak bu yıl için organizasyon stratejisi kapsamında sınırladık. Gelecek yıl çok daha büyük ve geniş katılımla bu organizasyon yeni ufuklara yelken açacaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de açılış konuşmalarının ardından etkinlik oturumlarla devam etti.

Özel bir çalışmayla Türk ve yabancı yayıncıları bir araya getiren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin gerçekleştirdiği Uluslararası İstanbul 3. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları Programı 11 Mart Pazar günü gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ardından sona erdi. Program sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 18:03
YORUM EKLE

banner19

banner13