284 çocuğun gönlünde şiir ateşi yaktık

1. Bestami Yazgan Şiir Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

284 çocuğun gönlünde şiir ateşi yaktık

Günümüzün önemli şairlerinden Bestami Yazgan adına düzenlenen 1. Bestami Yazgan Şiir Yarışması’nın ödül töreni İhlas Koleji Beylikdüzü Kampüsü Konferans Salonu’nda yapıldı. Ödül törenine Beylikdüzü Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Çanakçı, Beylikdüzü İlçe Millî Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı, İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, şairler Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Ahmet Efe, Okul Müdürü Hamdi Özakay, dereceye giren şiirlerin sahipleri katıldı. Yarışmayı düzenleyen Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Lisesi’nin Okul Müdürü Hamdi Özakay yaptığı açılış konuşmasında, aynı zamanda İhlas Koleji öğretmeni de olan Bestami Yazgan ile 11 senedir çalışma arkadaşlığı yaptıklarını söyledi. Yarışma için Türkiye’nin her bölgesinden akın akın şiirler geldiğini belirten Özakay, dereceye giren şiirleri seçerken zorlandıklarını söyledi.

Millî Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı da konuşmasında öğrencilerin estetik duyguları elde edebilmeleri için şiirle iç içe olmaları gerektiğini söyledi. Yarışmayı hazırlayanları tebrik eden Bakırcı, “Beylikdüzü ilçesi olarak çok şanslıyız. Çünkü sınırlarımız içinde İhlas Kolejinin bir okulu mevcut. Akademik, sosyal ve kültürel açıdan sürekli başarılı olan bir kurumun Beylikdüzü’nde olmasından dolayı çok mutluyuz” dedi.

Öğrenciler tarafından okunan Bestami Yazgan şiirlerinin ardından Beylikdüzü Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol da bir konuşma yaptı. Demirkol, “Bu yarışmanın düzenlenmesi gerçekten çok önemli, yarışmayı düzenleyenleri tebrik ediyorum. Gençlerimizi millî ve manevi değerlerimizi korumak adına yönlendirmeli ve bunun için çalışmalıyız.” dedi. Salonda bulunan öğrencilere bol bol okumayı nasihat eden Demirkol, “Özellikle sanata ve estetiğe önem verin. Bu konulardaki hünerleriniz sizi diğer akranlarınızdan bir adım öne çıkaracaktır” dedi. Demirkol, çalışmalarından dolayı İhlas Kolejine teşekkür etti.

Bestami Yazgan’ın hayatını anlatan video gösteriminin ardından okulun Edebiyat Bölüm Başkanı İbrahim Cebeci hem yarışma hakkında bilgi verirken hem de Bestami Yazgan hakkındaki duygularını paylaştı. Yarışmaya Türkiye’nin her yerinden yüzlerce eser arasından seçilen 284 şiirin katıldığını hatırlatan Cebeci, ön değerlendirme ile bu sayının 27’e düşürüldüğünü ardından da ilk onun belirlendiğini söyledi. Bestami Yazgan’ın yüzyılımızın Yunus Emre’si olarak anılmasının tesadüfi olmadığını ifade eden Cebeci, “Kıymetli hocamın bana göre gelebileceği en yüksek nokta şiirlerinin Yunus Emre’nin şiirleri ile karıştırılmasıdır” dedi. Bestami Yazgan’ı Türkiye’nin bir şair olarak tanıdığını ifade eden Cebeci, “Evet kendisi çok iyi bir şair ama insanlığı, mert ve dürüstlüğü, bir dava adamı olması her şeyden öncedir” dedi.

Konuşmaların ardından İhlas Koleji edebiyat öğretmenlerinden Hayrettin Sağdıç da Bestami Yazgan şiirlerinin akademik açıdan değerlendirmesini yaptı.

Hayattayken adına yarışma düzenlenen nadir isimlerden biri olan Bestami Yazgan da dinleyicilere hitaben yaptığı konuşmasında şiirlerle olmaktan duyduğu mutluluğu anlattı. Yazgan, “Bu yarışma ile 284 çocuğun gönlünde şiir ateşi yaktık. Dereceye giren çocuklarımız için de şairlik yolunu açtık.” dedi ve yarışmanın düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Programın sonunda dereceye giren ilk beş şiir seslendirilirken şiir sahiplerine de ödülleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 10:44
YORUM EKLE

banner19