25.000 Türkçe Klasik Meksika'da Ücretsiz Dağıtıldı

Bu sene otuzuncusu düzenlenen Expo FIL, Guadalajara Kitap Fuarı’nda 'Türkçe Klasikler Dünyaya Açılıyor' projesi yoğun ilgi gördü.

25.000 Türkçe Klasik Meksika'da Ücretsiz Dağıtıldı

Bu sene otuzuncusu düzenlenen Expo FIL, Guadalajara Kitap Fuarı’nda, Münir Üstün önderliğinde Mavi Ağaç Yayıncılık imzası ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile katılan “Türkçe Klasikler Dünyaya Açılıyor” projesi yoğun ilgi gördü. Projenin ilk ayağı geçen ay uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda gerçekleştirilmiş ve fuara katılan okuyuculara 48 bin adet Türkçe klasik hediye edilmişti.

Projenin ikinci ayağında 5 günde dağıtılması planlanan 25.000 adet kitap, fuarın ikinci günü sona ermeden okuyucularıyla buluştu. Meksikalıların dikkatini çeken bu proje, daha önce sadece Türkiye’nin turistlik değerlerini bilen Meksikalılara Türk edebiyat dünyasının kapılarını araladı. Özellikle kitapların ücretsiz olarak dağıtımı dikkat çekerken; Meksikalıların övgü ve teşekkürlerini alan yayın evi, önümüzdeki sene de fuara katılımlarının olup olmayacağı soruları ve Meksikalıların sıcak karşılamaları karşısında bu fuara katılımın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha teyit etmiş oldu.

Yerel ve ulusal kanalların da Mavi Ağaç standında yaptıkları çekim ve röportajlarla, Türkiye ve projeye duyulan ilgi ve alakanın daha büyük bir kitleye ulaşması mümkün kılındı. Bu kanallardan özellikle Guadalajara yerel kanalı Jalisco ve Meksika ulusal kültür sanat kanalı Canal 22, gündeme getirdikleri sorular ile proje ve Türk edebiyatına duydukları ilgiyi ortaya koydu.

Meksikalıların Türk edebiyat dünyasına duydukları bu ilgi Dede Korkut, Yusuf Has Hacip, Hacivat Karagöz, Nasrettin Hoca, Yunus Emre, Mevlana, Evliya Çelebi, Ömer Seyfettin, Mustafa Kemal Atatürk gibi değerlerimizin tanıtılmasına katkı sağlamanın yanı sıra çağdaş yazarlarımıza da kapı açmış oldu. Türk edebiyatı ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isteyen Meksikalılar, güncel yazarların eserlerini de okumak ve ileriki dönemlerde bu yazarlarla buluşmak istediklerini dile getirdiler.

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2016 Pazartesi 16:12 Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 16:12
YORUM EKLE

banner19

banner36