banner17

2019'da Alaaddin Keykubat Belgeseli Geliyor

2019’da gösterime girecek olan ve şu an hazırlıkları yapılan Alaaddin Keykubat'ın hayatını konu alan Alaaddin belgeselinin tanıtımı yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

2019'da Alaaddin Keykubat Belgeseli Geliyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yönetmenliğini Selman Kayabaş'ın yaptığı ve başrolünü Burak Hakkı'nın üstlendiği Alaaddin belgesel filminin, 12 Haziran 2018 Salı günü yapılan tanıtım toplantısına katıldı. Çavuşoğlu Alanya'yı fetheden Alaaddin Keykubat'ın yaşamının özellikle ilçede çekilmesinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Keykubat'ın, tarihi kimliğinin dışında önemli devlet adamlarından biri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Bundan dolayı Alanya'da kurulan devlet üniversitesine Alaaddin Keykubat adını verdik. Ona teşekkürlerimizi sunmak istedik ve isminin Alanya'da bir devlet üniversitesinde yaşamasını istedik. Bu belgeselle beraber Keykubat'ın bilmediğimiz yönlerini de görmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yönetmen Selman Kayabaşı ise Osmanlı Devleti'nin kuruluş altyapısını hazırlayan Selçuklu'yu anlatmak istediklerini belirtti. TRT'deki Diriliş Ertuğrul dizisiyle bu döneme ilginin arttığını vurgulayan Kayabaşı, "Çekimlerin bir kısmı Alanya'da, bir kısmı İstanbul'da gerçekleştirilecek. Proje bir buçuk iki ayda tamamlanacak. 2019'un başında gösterime girmeye hazır olur." dedi.

Oyuncu Burak Hakkı ise Alaaddin Keykubat'ı ders kitaplarından bildiğini belirterek, "Ne mutlu bana ki böyle bir karakteri canlandırma fırsatı buldum. Bütün yönleriyle anlatmak istediğimiz bir karakter. Sanata verdiği önemle Selçuklu'yu zirveye çıkartıyor. Sinop'ta yaptığı tersanenin ardından ikincisini Alanya'da yapıyor. Alanya'yı ikinci başkent yapıyor." diye konuştu.

Tanıtım toplantısına Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve partililer de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 16:06
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20