2018 Troya Yılı'nda Anadolu kültürü uluslararası arenada

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yıl dönümü vesilesiyle uluslararası arenada çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Etkinlikler kapsamında Çanakkale'de de bir yazarlar buluşması gerçekleştirilecek.

2018 Troya Yılı'nda Anadolu kültürü uluslararası arenada

2018 yılı, dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel miras alanı Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girişinin yirminci yıl dönümü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılını resmi olarak Troia yılı ilan ederek, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi çağrısında bulundu.

2018 Troya Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler hazırlanıyor.

Bu amaçla dünyanın en büyük turizm buluşması olan ve 7-11 Mart tarihlerinde düzenlenen 52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'nda da Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla bir tanıtım standı açıldı. Berlin’de fuarın girişinde kurulan bir Truva atıyla dikkat çeken Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Çanakkale Valiliği koordinasyonunda açılan tanıtım standıyla da büyük ilgi gördü.

Ak Parti Çanakkale milletvekili Bülent Turan'ın verdiği bilgiye göre Troya için 12 farklı ülkede fuar düzenlendi ve etkinliklere yıl içinde de devam edilecek. Etkinlikler http://www.2018troia.com/ adresinden takip edilebilir.

2018 Troya Yılı etkinlikleri çerçevesinde TroYazarlar Buluşması da gerçekleştirilecek. 31 Mart-8 Nisan tarihlerinde Çanakkale'de TroyPark AVM'de gerçekleştirilecek buluşmaya 12 Türk yazarın yanısıra Kore’den de yazarlar katılacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 13:24
YORUM EKLE

banner19