200’den fazla eser yarışıyor

Albayrak Grubu’nun sponsorluğunda Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Geleceğin Ustaları Yarışması’nda jüri değerlendirmesi başladı.

200’den fazla eser yarışıyor

Albayrak Grubu sponsorluğunda Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Geleceğin Ustaları” Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması için geri sayım başladı. Her yıl yüzlerce ustanın ve eserin geleceğe kazandırıldığı, geleneksel sanatlara karşı artan ilginin devamının sağlanıp sanata gönül veren insanların bir araya getirilmesi amaçlayan yarışmaya bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Malezya, Endonezya, Irak, Fas gibi ülkelerden sanatçılar başvurdu. Hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru alanında düzenlenen yarışmaya 200’den fazla eser katıldı.

Berk, yarışmanın geleneksel hale geldiğini vurgulayarak geleneksel sanatlar üzerine çalışan isimlerin bilinirliğine katkı sağladığını belirtti ve şöyle konuştu: “Geleneksel sanatlar son 20 yılda çok revaçta. Birçok genç bu sanatlarla tanışıyor, gayret vererek bu alanda eserler üretiyor. Ebru, hat, tezhip başta olmak üzere tüm sanatlarımız başarıyla icra ediliyor. Bunu icra eden sanatçıların da geleceğin ustaların yarışması klasikleşti. Ve birçok ülkeden sanatçılar bu yarışmaya katılmak için gayret gösteriyor. Gayemiz yeni sanatçıların ortaya çıkmasını sağlamak ve bunları gayretlendirmektir. Belediye Başkanımız Murat Aydın da özen gösteriyor. Bunun tahakkuk ettiğini görmekten de büyük mutluluk duyuyoruz.” Kazananlar önümüzdeki hafta belli olacak. Her yıl farklı bir temayla sanatseverlerin karşısına çıkan geleceğin ustaları, bu yıl sanatçılar serbest bir konuyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 6 ayrı dalda ilk 3 dereceye giren ve teşvik ödülüne layık görülen isimlerin ödüllendirileceği yarışmada birincilere 12.000 TL, ikincilere 8.000 TL, üçüncülere 6.000 TL, teşvik ödülüne layık görülen ilk iki sanatçıya ise 4.000 TL para ödülü hediye edilecek.

Kaynak: www.yenisafak.com.tr

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 16:54
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13