2. Erciyes Yazarlar Zirvesi başlıyor

Erciyes Yazarlar Zirvesi’nin ikincisi 21-22 Şubat tarihlerinde “Romanlarda Anadolu” ve “Anadolu’da Roman” başlıklı iki oturumlu bir panelle gerçekleşecek.

2. Erciyes Yazarlar Zirvesi başlıyor

Edebiyat, insanın düşünce deryasında biriktirdiklerinin duygu dalgasıyla birleşerek derinlere dalmasıyla çıkarılan sözlü ya da yazılı inci taneleridir.  Yazar, eserin meydana gelme evresinde derinleri, en derinleri arayan ve fikir deryâsında söz incileri yoklayan mâhir bir dalgıç oluverir. Doğum sancılarını ve sıtma nöbetlerini aratmayacak kadar sızılı geçen bu evrede, kalem, edibin elinde saf çelikten çakıdır bir nevî. Harflerle üzerine inceden ince nakışlar bezenen kâğıt ise, kelâm denizinin fırtına yorgunu sandalı… Yazar, fikir ve sızı anaforunda kulaç attıkça, adına şiir denilen, roman, makale, deneme, öykü denilen inciler ve mercanlar devşirir binbir zahmetle.

Edebî sancıların en akıl almaz bir uğraş isteyen mahsulü de romandır şüphesiz. Hiç görmediğiniz yerlerden, duymadığınız seslerden, tanımadığınız kimselerden ve içinde yaşamadığınız hayatlardan bahsetmeniz gerekir her satırda. Gecenin bir vaktinde, masa başında uykusuzluk iğne iğne gözlerinize batarken, siz bir sabah vaktinde çocuklarını okula yetiştirmeye çalışan bir annenin koşturmacasını anlatmak zorundasınızdır meselâ. Ya da, buz gibi bir kış gününde, gri bulutların arasından güneşi görmeyeli aylar olmuşken, bir temmuz gecesinde, engin bir bozkırda ötüşen cırcır böceklerinden bahsetmelisinizdir çâresiz. Hem de, o denli yaşamalı ve yaşatmalısınızdır ki bunu, kurguladığınız yaz gecesini okuyan okur, koluna sivrisinek konduğunu zannedip irkilebilmelidir farkında olmadan. Roman yazmak, roman yazarı olmak, bir kâğıt ve kalem ve bir kahve fincanından fazlasını ister hülâsâ. Yaşamak ve yaşatmaktadır ustalık. Sayfalar arasında yürüyen, koşturan, oturup kalkan, ağlayan, gülen, uyuyan bir karakterin, daha doğrusu her insan gibi bir insanın, her hayat gibi bir hayatın sâniyelerini, dakikalarını, günlerini, gecelerini, yıllarını örgülemektedir roman yazarı. Kabataslak çizgilerle bir çöp adam değil, her zerresiyle, hücreleri, uzuvları, tanır ve hareketleriyle, duygu ve düşünceleriyle bir “İnsan” şekillendirir roman ustası. Diyebiliriz ki dört başı mâmur bir roman, yüzünde gerçekçi bir hüzün ve dupduru bir tebessümü aynı anda yansıtan bir “Monalisa Tablosudur”…

İşte böylesi mahâretli yazarların katılımıyla geçen yıl birincisi tertiplenen ve “Anadolu’da Edebiyat” ve “Edebiyatta Anadolu” başlıklı konu başlıklarıyla yapılan Erciyes Yazarlar Zirvesi’nin ikincisi Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kayseri Şubesi, ülke genelindeki on iki şubesinin temsilcileri ve Kayserili yazarlarla birlikte 21-22 Şubat tarihlerinde Büyükşehir Belediyemizle birlikte yapılacak.Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri arasında yer alan program, “Romanlarda Anadolu” ve “Anadolu’da Roman” başlıklı iki oturumlu bir panelle gerçekleşecek. Programın oluşum sürecinde Kültür ve sosyal işler daire başkanı Oktay Durukan’ın katkısını göz ardı etmemiz mümkün değil.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan’ın, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın ve Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ahmet İlhan’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak olan programın ilk oturumunun başkanlığını Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atabey Kılıç yapacak.

Romanlarda Anadolu” konulu panelin ilk oturumda “Romanımızda Anadolu insanına Sosyolojik Bakış” konusunu Edebiyatçı-Haberkültür İnternet Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Bıyıklı’dan dinleyeceğiz.

“Romanımızda Anadolu Coğrafyası” konusunu Milli Gazete Yazarı- Edebiyatçı Cevat Akkanat işleyecek.

“Romanımızda Anadolu Tarihi” başlıklı konuyu ise Sütçü İmam Üniversitesi  Öğretim Üyesi İsmail Göktürk anlatacak.

Programın “Anadolu’da Roman” başlıklı ikinci oturumunun oturum başkanlığını Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kayseri Şubesi başkan yardımcısı eğitimci-araştırmacı yazar Vedat Sağlam yapacak.

“Halk Hikâyelerinden Romana Geçiş” konusunu Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı ve Yeni Akit Gazetesi Yazarı D. Mehmet Doğan’dan dinleyeceğiz.

Tanzimat ve Cumhuriyetin İlk Yıllarında Anadolu’da Roman” konusunu yazar Güner Dinçaslan anlatacak.     

Panelin “Günümüzde Anadolu’da Roman” başlıklı son konusunu şair-yazar Muhsin İlyas Subaşı sunacak.

Programı izlemek isteyenlerin 22 Şubat’ta saat 14.00 da Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda olmaları gerekmekte.

Son söz olarak temennî ve dileğim odur ki “2.Erciyes Yazarlar Zirvesi” çerçevesinde yapılan iki oturumlu bu panelden, Anadolu ve roman ikilemindeki sorunlarla birlikte çözüm önerileri de getirilerek ortaya verimli bir sonuç çıksın.

Unutulmamalı ki her roman bir hayat, her hayat da bir romandır.

 

Sergül Vural haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Şubat 2014 Perşembe 23:58 Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 20:50
banner25
YORUM EKLE

banner26