2 bin 600 yıllık kadın mumyasının gizemi çözüldü

Yaklaşık 2 bin 600 yıl önce ölen bir kadının mumyalanmış yüzünün yeniden yapılandırılması, onun koyu kahverengi gözlere ve hafifçe çıkıntılı üst dişlere sahip olan güzel bir kadın olduğunu ortaya çıkardı. Yeni keşfin, tarihteki insanların kimliklerine dair yeni bilgileri ortaya çıkarak toplumdaki rollerini aydınlatacağı belirtildi.

2 bin 600 yıllık kadın mumyasının gizemi çözüldü

"Shep-en-Isis" olarak adlandırılan mumya, 1820'de İsviçre'ye taşınmadan önce, Mısır'daki Nil Nehri'nin batı kıyısında yer alan mezar kompleksi olan Deir el-Bahari'de 1819'da bulundu. Kalıntıları şu anda İsviçre'nin St Gallen kentindeki São Galo Manastır Kütüphanesi'nde tutuluyor.

NTV'nin haberine göre, Shep-en-Isis'in lahitindeki yazıtlar, onun zengin bir üst sınıf aileye ait olduğunu ve MÖ 7. yüzyıldaki yaşamı sırasında bir dereceye kadar resmi eğitim almış olabileceğini gösteriyor.

Uzmanlara göre, Shep-en-Isis'i Thebes şehrinde MÖ 610'daki ölümünden önce bir rahibin kızıydı. Ancak Shep-en-Isis'in eşinin adını, mesleğini veya çocuk doğurup doğurmadığını belirlemek mümkün değil.

Diğer taraftan, Shep-en-Isis'in yüzünün yeniden yapılandırma projesi, Sicilya'daki FAPAB Araştırma Merkezi ve Avustralya'daki Flinders Üniversitesi tarafından Brezilya'dan bir 3D tasarımcı olan Cicero Moraes ile işbirliği içinde yürütüldü.

Moraes daha önce Magdalalı Meryem ve İsa Mesih gibi tarihi figürlerin bir dizi yüz rekonstrüksiyonunu oluşturmuştu.

Kaynak: Star/Kültür-Sanat

YORUM EKLE

banner36