1992'den bu güne 299 sayı çıktı

İlkadım dergisi, Darül Erkam, Suffe gibi kurumlardaki eğitimleri ele alarak ışık tutmuş eğitime.

1992'den bu güne 299 sayı çıktı

İlkadım dergisi 299. Sayısıyla okuyucularıyla buluştu. Dergi ele aldığı konularıyla okurlarının hayatına yön vererek, her an İslam ile olması gereken bağlantıyı kuvvetlendiriyor. Geçen ayki dergi yazarlarında İbrahim Çiftçi hocanın yazısından öğrendiğimize göre 1992 yılında Ş harfi basmayan  bir daktilo ile yayın hayatına başlayan derginin bugün 299 sayıyla grafik tasarımıyla kendini sürekli yenileyerek hizmet alanını  genişletiyor. Sancılı günlerde çıkmaya başlamış olan dergi nice sayılarda okurlarının karşısında olacaktır inşallah.

Haziran ayında da İlkadım dergisi  okurlarına “Muallimin Rabbin olsun” diye seslendi. Mekke’de Darül Erkam, Medine’de Suffe ve Mescidi Nebi  gibi kurumlardaki eğitimler ele alınarak bizlere ışık tutulmuş yazılarda.

Nureddin Soyak Hocaefendi kuranı kerimden ayetler ve hadisi şeriflerle “Muallimin Rabbin olsun”u açıklıyor bizlere. “Amele dönüşmeyen ilim sözde kalırsa, sahibini münafıklığı doğru sürükler.” sözüyle bizlerin bir muhasebe de etmesini sağlayan bir yazı.

Murat Kaynar “Bir Eğitim Kurumu Olarak Camii” başlıklı yazısıyla camilerimizin unuttuğumuz fonksiyonlarını hatırlatıyor.

Menderes Güzelce ‘Rasulullah’ın  sünnetinin insanlara anlatıldığı ve hayata hakim kılınmaya çalışıldığı her ortamda Darul Erkamlar olacaktır.’ diyor. Darul Erkamın önemini anlıyor, özelliklerini okurken kendimize hisseler çıkarmaya çalışıyoruz.

Abdürrahim Arslan vakıfların eğitimdeki rolüne değiniyor. Ö. Faruk Özcan Suffe mektebini geniş çaplı ele alarak Suffe’de kalan gruplar, Suffe’deki dersler, Suffe’de denetim, Suffe faaliyetleri, Suffe’de uygulanan eğitim modeli şeklinde gruplandırarak suffe mektebini anlamamızı kolaylaştırıyor.

Derginin devamlı sayfalarından Kur’an iklimi sayfasında Selim Armağan Nisa 34 ayetinin tefsirini yapıyor. Ahmet Ağmanvemez  hadis iklimi sayfasında Allah (cc)şekillerinize ve mallarınıza bakmaz. Fakat sizin kalplerinize bakar. Hadisi şerifini açıklıyor.

İrtibat tel: 0384 213 65 43

 

Mustafa Akça haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Haziran 2013 Perşembe 22:44 Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 22:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa akca
mustafa akca - 9 yıl Önce

Dergiyi bir ay sonra http://www.ilkadimdergisi.net/ adresinden tamamını okuyabilirsiniz.

dergici
dergici - 9 yıl Önce

Gün geçmesin ki yeni bir dergi ismi duymayalım. Bugün ilk defa yazıyı okuyunca duydum ilkadımı. Bir sayıda olsa dergiyi tanımak lazım.Yazı için teşekkürler.

ilkadım okuru
ilkadım okuru - 9 yıl Önce

İlkadım dergisi nevşehirde Enderun eğitim vakfı merkezli çıkan bir dergi. okuyorum okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum.Dergiyi bir kere okudunuzmu bağımlılık yapıyor zaten.

banner26