150 sayıdır Birnokta

Aylık edebiyat dergisi Birnokta 150. sayısına ulaştı.

150 sayıdır Birnokta

Aylık edebiyat dergisi Birnokta 150. sayısına ulaştı. Temmuz 2014. Kapaksız, az yapraklı sarı sayfalardan oluşan ilk sayısı daha dün gibi hatırımızda. On dört yıl olmuş dergi çıkmaya başlayalı dile kolay, emek verene zor. Ne çabuk geçiyor zaman dediğimiz. Edebiyat dergilerinin uzun soluklu olmaları emek verenlerin ve destekleyenlerin çabalarına bağlı. Çıktığı günden bu yana samimi, içten ve mütevazi duruşunu sürdürebilen ender dergilerden biridir bir nokta. “Dış seslerle değil iç seslerle yürüdük” diyor derginin yayın yönetmeni Mürsel Sönmez sunuş yazısında. Dergide bu ay dosya konusu olarak Süleyman Çelik’in Evvel Ahir kitabı seçilmiş. Şefik Memiş uzun yazısında Süleyman Çelik’ in şiirlerinden örneklerle “Bir Sessiz Adamın Hikayesi”ni anlatıyor.

Şiir ağırlıklı bir sayı olmuş yine. Ustalar ve genç şairler bir arada. Mustafa Özçelik, Adem Turan, Suavi Kemal Yazgıç, Tayyip Atmaca, Tuncay Günaydın, Bünyamin Durali dergideki şairlerden bazıları.

Her ay üç dört dergide şiirleri yayınlanan, şiir çeşmesi gibi akan, “ oruca tutulan şair “ Nurettin Durman’ın da iki şiiri var bu sayıda. Berber dükkanının karşısındaki “düş çınarı” na bakıp bakıp hüzünlenen ve içli şiirler yazan bu ihtiyar şaire uzun ömürler bereketli şiirler dileyelim yeri gelmişken.

Şair, çocukluğunu muhafaza edebilendir” diyen Mehmet Özger’le ilk şiir kitabı “Muhtasar Cinnet Risalesi” ni de konu alan, Özger’ in şiir dünyasına yolculuk yapan bir de söyleşi yer alıyor bu sayıda.

Çatışma ve Ahenk başlıklı makalesinde Mehmet Kurtoğlu Shakespeare’ in gençlik dönemi oyunlarından “ Aşkın Emeği Boşuna” adlı eserini konu almış. Derginin “içindekiler” kısmından bazıları bunlar, içeriği merak ediyorsanız derginin 150. Sayısında sizleri bekliyor.

Hayat, aşk ve edebiyatı bir noktada toplayan bu dergiye nice güzel sayılar diliyorum.

 

Enver Çapar haber verdi

YORUM EKLE