'15 Temmuz'da başka bir hikaye öne çıktı'

Aykut Ertuğrul Konya'da 'İki Dünyanın Ustası' üzerine konuştu.

'15 Temmuz'da başka bir hikaye öne çıktı'

TYB Konya Şubesi’nin Konya İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda 12 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirdiği “İki Dünyanın Ustası Üzerine” konulu söyleşiye konuk olan yazar Aykut Ertuğrul, moderatör Mahalle Mektebi dergisi şiir editörü Ömer Korkmaz’ın sorularını cevapladı.

Öykü yazarı ve Post Öykü dergisi editörü Aykut Ertuğrul, çeşitli edebiyat konularında yapılan söyleşiye okuma ve yazma serüvenini anlatarak başladı. Daha sonra çıkardığı ilk dergi olan Yumuşak G’nin Ankara’da neşredilme serüvenini anlatan Ertuğrul, Post Öykü’nün mutfağında neler olduğunu, derginin nasıl hazırlandığını, ne gibi tepkilerle karşılaşıldığını anlattı.

Moderatör Ömer Korkmaz’ın sorularını içtenlikle cevaplayan Aykut Ertuğrul, dergi yayıncılığının zorluklarından da bahsetti. Post Öykü dergisinin neden İslâmî menkıbeler üzerinden bir yayın yaptığı, ilk sene içerisinde neden Âmâk-ı Hâyâl adlı eser üzerine incelemeler yayınlandığı hakkındaki soruları cevapladı ve bunun edebiyatımız açısından önemini vurguladı. Son olarak da 15 Temmuz Darbe Kalkışması’nın edebiyatımıza yansımaları üzerine konuşuldu ve 15 Temmuz’la ilgili acele edilmemesi gerektiğinin altını çizen Aykut Ertuğrul şunları söyledi: “Menderes’in asıldığını izledi bu millet sonuçta. O kritik anlarda insanların içinde hikâyeler dolaşır. Bazı hikâyeler bazı anlarda baskın çıkar. Menderes’in asılması döneminde otorite karşısında, silahlar karşısında sessiz kalıp kendi derdini öne alan bir hikâye öne çıktı ve milleti bu hikâye yönetti. Ama 15 Temmuz’da başka bir hikâye öne çıktı. Bu hikâyeyi ortaya çıkaran bir süreç var elbette. İyisiyle kötüsüyle son on, on beş yılın büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum.  Bizi canlandıran bu hikâyenin bir dinamik olup olmayacağı üzerinde düşünebiliriz.  Edebiyat işte tam burada devreye girer. 15 Temmuz, aslında çok büyük bir olaydır. Bu kadar büyük bir olayı hikâyeleştirmekte, şiirleştirmekte çok aceleci davranmamak gerekir. En azından hamasete kaymamak için çok dikkatli olmak gerekir. Edebî eserlerin acele edilmeden serinkanlılıkla oluşturulması gerektiğine inanıyorum.”

Çok sayıda üniversite öğrencisinin de katıldığı program sonunda konuşmacı yazar Aykut Ertuğrul’a günün anısına katılım belgesini TYB Konya Şubesi yönetim kurulu üyeleri Doç. Dr. Abdullah Harmancı ve yazar Duran Çetin tarafından takdim edildi.

Daha sonra yazar Aykut Ertuğrul, okurlarına kitap imzaladı.

 

Yayın Tarihi: 14 Kasım 2016 Pazartesi 10:58 Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 10:58
banner25
YORUM EKLE

banner26