15 Temmuz dosyalı dergiler sergilendi

'15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimini Konu Edinen Edebiyat Kültür Dergileri' sergisi Ümraniye Fatih İmam Hatip Ortaokulu'nun ev sahipliğinde gerçekleşti.

15 Temmuz dosyalı dergiler sergilendi

15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimini Konu Edinen Edebiyat Kültür Dergileri” sergisi Ümraniye Fatih İmam Hatip Ortaokulunun ev sahipliğinde gerçekleşti.  

Ülke tarihine kara bir leke olarak geçmiş başka bir darbenin yıldönümünde, 28 Şubat’ta açılışı gerçekleştirilen sergide Türk edebiyatını ve kültürel hayatı yansıtan dergilerin 15 Temmuz darbesini nasıl gördüğü işlendi.

İtibar, Gerçek Hayat, Aşkar, Derin Tarih, Beyaz Bulut, Sade Soda, Cins, Mostar, Genç Öncüler, Dil ve Edebiyat, CF, Post Öykü, Tasavvuf Gazetesi, Seher, Hece, Diyanet, Butimar, Okur Yazar, Katı, Haksöz, Genç, Tarih Gastesi, Şehir ve Kültür, Miftah, Seyyide, Seyyide Genç, Osmanlıca, Ayasofya, Hayal Bilgisi, Lacivert, Fayrap, İzdiham, Temmuz, İkrar, Türk Edebiyatı, Karabatak, Divan Yolu başta olmak üzere kültürel hayatımızın ve edebiyatın atar damarı olan onlarca dergi, antoloji, bülten, kitap sergide yerini aldı.

Fatih İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hüseyin Çelik, sergi fikrinin nereden doğduğunu şu sözlerle dile getirdi: “15 Temmuz, yalnızca Türkiye değil Dünya tarihi açısından da çok önem taşıyan bir noktayı işaret ediyor. Millet olma bilincini yeniden hissettiğimiz bu kalkışmayı, üstü örtülü bu işgal girişimini öğrencilerimize aktarmanın yollarını aradık. Edebiyat en uygun yoldu bizim için. Tarihimizde yer alan nice mühim hadiseyi, edebî eserlerden öğrenmemiş miydik? Bir gerçekliği edebiyata dönüştürmek onu tarihin sonsuz ırmağına katmak demektir. Böylece edebiyat ve kültür dergilerinin, 15 Temmuz’u önce ve sonrasıyla anlamak ve anlatmak için doğru bir zemin olduğuna karar verdik, bilhassa öğrencilerimiz için.”

28 Şubat’ta başlayan sergi 31 Mart’ta sona erdi.

 

Halenur Bulutlu

Yayın Tarihi: 13 Nisan 2017 Perşembe 14:01 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26