1453 mısra askeriyle fetih yapıyor!

Yeni şiir kitabı “Diri”yle Zafer Acar adına gelecek yüzyılları, medeniyetimiz adına ise Batı menşeli şiiri fethederek İstanbul gibi İslamlaştırmak istiyor.

1453 mısra askeriyle fetih yapıyor!

Hamse ile Türk şiirini yenilemeye katkı sağlayan Zafer Acar, giderek büyüyecek bir ihtişam içinde taptaze imajlar, sesler yaratıp klasik şiirimizin biçim ve muhteva açısından beklenen dirilişini gerçekleştirme imkanı sunduğu “Diri” ile görkemli şiirlerine bir yenisini daha ekledi. Adete manevi yükselişin anıtını dikiyor zamana, genelde tekli mısra üzerinden giderek klasik şiirimizin biçimsel karakteristiğine selam çakıyor, diğer taraftan bu mısra yapısını nitel ve nicel bakımdan hacimlendirip yalın muhtevasıyla muhatabına kolayca ulaşarak onu adeta esir alıyor ve özgürleşmesine vesile oluyor. Modernizmin yarattığı hayal kırıklığından inancın şefkatli kollarına sığınarak toplumsal ve sosyo-ontolojik eleştirilerini metropollerin harabeye dönmüş ideolojilerinden değil, insan yüreğinin yıkılmaz mabedinden yükselten şair ben, estetik üstünlük ve semantik derinliğiyle dilimize ölümsüz bir eser kazandırıyor.

Adeta kuşatma yapacak bir komutanın matematiksel hesabıyla, 1453 mısra askeriyle, yani “Diri”yle neyi amaçlıyor Zafer Acar; Zafer Acar adına gelecek yüzyılları, medeniyetimiz adına ise Batı menşeli şiiri fethederek İstanbul gibi İslamlaştırmak istiyor.

 

Yüsra Dal haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2012 Salı 22:51 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 22:51
banner25
YORUM EKLE

banner26