'12 İmam' TRT Türk ekranlarında

‘12 İmam’ belgeselleri Muharrem ayı boyunca TRT TÜRK’te..

'12 İmam' TRT Türk ekranlarında

 

Ehl-i beyt, peygamber efendimizin (sav) mukaddes ailesidir. Onun soyundan gelen, ona benzeyen, onun ekolünü devam ettiren ehl-i beyt, tüm İslam dünyası için kutsaldır. Ehl-i beyte duyulan sevgi, inanışlar, mezhepler, fırkalar meydana getirmiştir.

12 İmam, ehl-i beytin yüzyıllarca süren uzantısıdır. İslam devletinin siyasi otoritelerinin üstünde, manevi bir merkez olarak yıllarca müminlere önderlik etmişler ve İslam dünyası için numune olmuşlardır.

12 İmam aslında bir buluşma noktasıdır. Şia ve Ehl-i Sünnet, 12 İmam’ın faziletleri noktasında hemfikirdir. İslam dünyasının ortak değeri olan 12 İmam, Muharrem ayı boyunca her gün muhtelif saatlerde TRT Türk ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Muharrem, İslam dünyası için kutsal aylardan biridir. Tüm dünya tarihi boyunca önemli sayılan pek çok olay (Nuh Tufanı, Adem’in(as) yer yüzüne indirilmesi, Yunus’un(as) balığın karnından kurtulması vb) bu ayda meydana gelmiştir.

Özellikle Muharrem ayının onuncu günü olan Aşura günü, tüm İslam tarihi için önemlidir. Yeryüzünün o gün yaratıldığına ve kıyametin de o gün kopacağına inanılır. İslam âleminin matemi olan Kerbela Faciası da Muharrem ayının 10. gününde meydana gelmiştir.

12 İmam, Kerbela yadigârıdır. Bu sebeple Muharrem ayında 12 İmam’ı anmak gerekir. 12 İmam’ın hayatından kesitler TRT Türk ekranlarında yayınlanacak. İlk bölüm 4 Kasım Pazartesi günü 16.20, 19.50 ve gece 01.50 saatlerinde yayında…

12 İmam kimler?

 1. İmam Hz. Ali
 2. İmam Hz. Hasan
 3. İmam Hz. Hüseyin
 4. İmam Zeynel Abidin
 5. İmam Muhammed Bakır
 6. İmam Cafer-i Sadık
 7. İmam Musa-i Kazım
 8. İmam Ali Rıza
 9. İmam Muhammed Taki
 10. İmam Ali-el Naki
 11. İmam Hasan-ül Askeri
 12. İmam Muhammed Mehdi

12 İmam programı künyesi:

Yapımcı-yönetmen: Mustafa Aktepe

Uygulayıcı yapımcı: Murat Çeri

Animasyon: Neşv ü Neva Çizim Grubu

Seslendirme: Murat Gökşen

Metin Yazarı: Üzeyir Karaağaç

Danışman: Siraceddin Önlüer

Müzik: Razif bin Abdulgani

 

Elif Yediveren haber verdi

 

YORUM EKLE