100 Yüze İmza ve Söyleşi programına, Şair Mustafa Akar konuk oldu

17 Kasım’da ZKS’de gerçekleşen 100 Yüze İmza ve Söyleşi programına, Şair Mustafa Akar konuk oldu. Aykut Ertuğrul’un sunduğu söyleşi programında; Akar’ın Savaşa Çağrılmadığım Günler kitabı üzerinden bir konuşma gerçekleşti.

100 Yüze İmza ve Söyleşi programına, Şair Mustafa Akar konuk oldu

Öncelikle Savaşa Çağrılmadığım Günler kitabının bir “toplu şiirler” etiketi ile çıkması üzerinden, şairlik serüveninde bir sayfadan yeni bir sayfaya geçmek için bu tür bir toplama ve düzenleme ihtiyacı hissettiğini belirten Akar, şiirimizde de böyle bir toplama geleneğinin olduğundan bahsetti.

İÇİMDE BİTMEYEN BİR EDEBİYAT NEŞESİ VAR

Akar, şairlik ve yazarlık serüveninin devamıyla ilgili, “Hep yazmayı, üretmeyi seviyorum ama benim içimde bitmeyen bir edebiyat neşesi var. Gündelik konuşmalarımızda da birbirimize o neşeyi geçirmişizdir muhtemelen. Dolayısıyla ben sadece şiir de yazmıyorum aslında, bir sürü düz yazı metni de üretiyorum. Ama bunların bir kısmını sadece ortaya çıkarabiliyorum. Öte yandan yöneticisi olduğum dergilerdeki siyasi yazılar, diğer deneme yazıları, kitap yazıları onlar da bir taraftan birikmeye devam ediyor. Anlatılar da bir taraftan yazmak istiyorum. Böyle çalışmalarım da var.” sözleriyle bilgi verdi.

METİN, İNSANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİDE KULLANILABİLİR OLDUĞU ÖLÇÜDE DEĞER KAZANIYOR

Akar, konuşmasında hayat-edebiyat arasındaki bağa şu sözleri ile dikkat çekti: “Şiiri, metni gündelik hayatında kullanamıyorsan eğer, bu bence hikâye ve roman için de geçerli, bir yerden sonra insanlar için kütüphane rafında kalan bir şeye dönüşüyor. Mesela biz şimdi Ömer Seyfettin’i neden yeniden keşfetmeye çalışıyoruz? Çünkü Ömer Seyfettin’de bir şey bulduk. Bir tezin ya karşılığını buluyorsun bir metinde ya da o metin senin hayatında gelip bir yere denk düşüyor. Artık bir fikre mi denk düşer, gündelik hayatında bir âna mı, bir ifade ediş biçimine, bir sosyal, iktisadi bir ilişkiye mi denk düşer bilemiyorum. Ama bir yere denk düşüyor. Metin, insanlar arasındaki ilişkide kullanılabilir olduğu ölçüde değer kazanıyor.”

Son bölümde Akar, izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Program, Mustafa Akar’ın imza programı ile son buldu.

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2022 Cuma 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36