'100 Yıllık Dava'

Ercan Köksal’ın yapmış olduğu röportaj ve soruşturmalardan oluşan “100 Yıllık Dava” Harf İnkılâbı ve Dil Devrimini masaya yatırıyor.

'100 Yıllık Dava'

Milletin hafızasını yeniden kazanması ve geçmişiyle irtibat kurabilmesi için birtakım çalışmalar yapmak ve insanlarda bir lisan şuuru meydana getirmeye çalışmak gerekmekte. Ancak bu şuur oluşabilirse millet olduğumuzun farkına varabileceğiz. Geçmişe küfretmek, tarihi yok saymak ya da paranteze almaya çalışmak bu millete hiçbir fayda sağlamayacaktır. Sağlamadığı da görülmüştür. İlmek Yayınları arasında çıkan ve Ercan Köksal’ın yapmış olduğu röportaj ve soruşturmalardan oluşan “100 Yıllık Dava” böyle bir niyetle ortaya çıkmış önemli bir çalışma. Bu eser, her biri alanında uzman birbirinden değerli edebiyatçılarımız ve münevverlerimizle temele “Harf İnkılâbı ve Dil Devrimi”ni alarak dil, kültür, medeniyet ve aidiyet meselelerini derinliğine sorgulayan, okuyucuya yepyeni bir bakış açısı kazandıracak röportaj ve soruşturmalardan meydana geliyor. İsmini zikrettiğimiz hadiseler edebî, tarihi, siyasî, sosyolojik, ekonomik yönleriyle ele alınmış. Çalışmada Prof. Dr. Orhan Okay’dan Hilmi Yavuz’a, Prof. Dr. Sadettin Ökten’e; Prof. Dr. İskender Pala’dan Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bülent Bakiler, Ahmet Turan Alkan ve Cihan Okuyucu’ya hepsi birbirinden değerli 16 isim yer alıyor.

Yazarın önsözünde de belirttiği gibi eserin amacı; bir zamanlar kasıtlı olarak bu milletin hafızasına yapılmış olan saldırının sonuçlarını bir nebze olsun hafifletmek, insanların zihinlerinde yıllarca yer eden ama cevaplarını bulamadığı sorulara cevap bulabilmek; bir millet, tarih ve dil şuurunun yeniden oluşmasına katkı sağlamaktır.

Kitap bütün bu yönleriyle yıllardır zihinlerde soru işareti olarak var olan birçok soruya da cevap niteliği taşımaktadır. “100 Yıllık Dava” 20 Mayıs itibariyle kitapçılardaki yerini aldı.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 00:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13